úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Lang: Plazmové zplyňování odpadu dodá čistou energii obcím i podnikům

Marek Lang

Millenium Technologies, člen skupiny JRD Group, se zaměřuje na plazmové zplyňování a vitrifikaci odpadu. Tato unikátní technologie je v našem prostředí novinkou, byť základní princip je znám již delší dobu Představuje efektivní, environmentálně šetrný a zcela bezpečný způsob zpracování odpadů všeho druhu, včetně například čistírenských kalů z obecních čističek odpadních. „Obec nebo městská část může tímto způsobem nejen vyřešit problémy se skladováním odpadu, ale pomoci si i na cestě k energetické soběstačnosti,“ říká výkonný ředitel a člen představenstva společnosti Millenium Technologies Marek Lang v rozhovoru pro časopis Skypaper.

Můžete přiblížit, jak funguje plazmové zplyňování odpadu?

Plazmové zplyňování odpadu je postaveno na principu vysokoteplotního rozkladu hmoty. Nejedná se přitom o spalování. Zjednodušeně řečeno se při teplotách několika tisíc stupňů Celsia za nedostatku vzduchu vstupní látka rozkládá na atomy a z nich se pak zpátky tvoří jednoduché sloučeniny v plynné a pevné fázi. Celý proces je umožněn intenzivním přenosem energie generované zdrojem plazmatu tzv. plazmatronem. Hlavním produktem, který je takto získáván, je syntézní plyn. A ten je dále energeticky nebo materiálově využíván. Zplyňování tedy přináší dvojí užitek – jednak se můžeme zbavit třeba i nebezpečného odpadu, a současně můžeme získat cenné suroviny či energii ve formě tepla nebo elektřiny.

Vstupní surovinou je tedy odpad?

Přesně tak. Zplyňování umožňuje vyrobit energii z jakéhokoliv odpadu – od biomasy přes čistírenské kaly, nerecyklovatelné plasty a průmyslový odpad až po nemocniční nebo nebezpečné odpady. I s nimi si naše technologie dokáže poradit.

Komu může vaše technologie sloužit?

Možných využití či aplikací je celá řada. Vše se odvíjí od velikosti a tedy kapacity reaktoru. Jednou z variant je mobilní jednotka tzv. Microplasma, jejíž vývoj jsme dokončili loni. To je relativně malá modulární jednotka určená k odstraňování nebezpečných odpadů, jejíž klíčovou vlastností je mobilita – zařízení je umístěno v několika kontejnerech a může být snadno přepraveno a instalováno přímo v místě výskytu nebezpečného odpadu. Dokáže likvidovat jakékoliv kontaminace, biologické odpady, pesticidy, PCB a DDT či staré armádní bojové chemikálie. Kromě této jednotky připravujeme samozřejmě i větší, stacionární řešení, vhodná pro trvalý provoz a efektivní energetické využití odpadu, např. čistírenských kalů.

A co zpracování komunálního odpadu?

To je další příležitost pro plazmové zplyňování. Vidíme, že velká města, ale i malé obce produkují ohromné množství odpadu. Ten zatím většinou končí na skládkách nebo ve spalovnách. Pokud se ale komunální odpad správně připraví, bude možné jej díky zplyňování energeticky a ekologicky využít. Výhledově tak může obec nebo městská část tímto způsobem cestou nejen vyřešit problémy se skladováním odpadu, ale pomoci si i na cestě k energetické soběstačnosti.

Odpad produkují samozřejmě také průmyslové podniky. Nemohly by i ty využít vaši technologii?

 

Ano, určitě mohly. V současnosti svůj průmyslový odpad musí firmy likvidovat na vlastní náklady. Čím složitější technologická výroba, tím dražší je většinou likvidace odpadu. I v tomto případě plazmové zplyňování promění odpad ve využitelné palivo nebo materiál. Přímo v areálu podniku, kde odpad vzniká, tak lze vyrobit čistou energii, kterou rovnou vrátíte zpátky do výroby.

V jaké fázi vývoje se v Millenium Technologie aktuálně nacházíte? Kdy se dočkáme prvních plně funkčních plazmových reaktorů v praxi?

Jak jsem zmínil, máme hotovou a odzkoušenou mobilní jednotku, a také již třetí generaci reaktoru s kapacitou cca 150 kg za hodinu, což je naše nejmenší stacionární řešení. Vedle toho nyní instalujeme v našem vědecko-technickém parku prototyp reaktoru s kapacitou 500 kg za hodinu, který budeme již na podzim komerčně nabízet a který bude umět zpracovávat např. čistírenské kaly pro aglomerace od 20 tisíc obyvatel. Takže i tam je to praktické nasazení velmi blízko a některé projekty se již připravují.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce