úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Lang: Plazmové zplyňování odpadu dodá čistou energii obcím i podnikům

Marek Lang

Millenium Technologies, člen skupiny JRD Group, se zaměřuje na plazmové zplyňování a vitrifikaci odpadu. Tato unikátní technologie je v našem prostředí novinkou, byť základní princip je znám již delší dobu Představuje efektivní, environmentálně šetrný a zcela bezpečný způsob zpracování odpadů všeho druhu, včetně například čistírenských kalů z obecních čističek odpadních. „Obec nebo městská část může tímto způsobem nejen vyřešit problémy se skladováním odpadu, ale pomoci si i na cestě k energetické soběstačnosti,“ říká výkonný ředitel a člen představenstva společnosti Millenium Technologies Marek Lang v rozhovoru pro časopis Skypaper.

Můžete přiblížit, jak funguje plazmové zplyňování odpadu?

Plazmové zplyňování odpadu je postaveno na principu vysokoteplotního rozkladu hmoty. Nejedná se přitom o spalování. Zjednodušeně řečeno se při teplotách několika tisíc stupňů Celsia za nedostatku vzduchu vstupní látka rozkládá na atomy a z nich se pak zpátky tvoří jednoduché sloučeniny v plynné a pevné fázi. Celý proces je umožněn intenzivním přenosem energie generované zdrojem plazmatu tzv. plazmatronem. Hlavním produktem, který je takto získáván, je syntézní plyn. A ten je dále energeticky nebo materiálově využíván. Zplyňování tedy přináší dvojí užitek – jednak se můžeme zbavit třeba i nebezpečného odpadu, a současně můžeme získat cenné suroviny či energii ve formě tepla nebo elektřiny.

Vstupní surovinou je tedy odpad?

Přesně tak. Zplyňování umožňuje vyrobit energii z jakéhokoliv odpadu – od biomasy přes čistírenské kaly, nerecyklovatelné plasty a průmyslový odpad až po nemocniční nebo nebezpečné odpady. I s nimi si naše technologie dokáže poradit.

Komu může vaše technologie sloužit?

Možných využití či aplikací je celá řada. Vše se odvíjí od velikosti a tedy kapacity reaktoru. Jednou z variant je mobilní jednotka tzv. Microplasma, jejíž vývoj jsme dokončili loni. To je relativně malá modulární jednotka určená k odstraňování nebezpečných odpadů, jejíž klíčovou vlastností je mobilita – zařízení je umístěno v několika kontejnerech a může být snadno přepraveno a instalováno přímo v místě výskytu nebezpečného odpadu. Dokáže likvidovat jakékoliv kontaminace, biologické odpady, pesticidy, PCB a DDT či staré armádní bojové chemikálie. Kromě této jednotky připravujeme samozřejmě i větší, stacionární řešení, vhodná pro trvalý provoz a efektivní energetické využití odpadu, např. čistírenských kalů.

A co zpracování komunálního odpadu?

To je další příležitost pro plazmové zplyňování. Vidíme, že velká města, ale i malé obce produkují ohromné množství odpadu. Ten zatím většinou končí na skládkách nebo ve spalovnách. Pokud se ale komunální odpad správně připraví, bude možné jej díky zplyňování energeticky a ekologicky využít. Výhledově tak může obec nebo městská část tímto způsobem cestou nejen vyřešit problémy se skladováním odpadu, ale pomoci si i na cestě k energetické soběstačnosti.

Odpad produkují samozřejmě také průmyslové podniky. Nemohly by i ty využít vaši technologii?

 

Ano, určitě mohly. V současnosti svůj průmyslový odpad musí firmy likvidovat na vlastní náklady. Čím složitější technologická výroba, tím dražší je většinou likvidace odpadu. I v tomto případě plazmové zplyňování promění odpad ve využitelné palivo nebo materiál. Přímo v areálu podniku, kde odpad vzniká, tak lze vyrobit čistou energii, kterou rovnou vrátíte zpátky do výroby.

V jaké fázi vývoje se v Millenium Technologie aktuálně nacházíte? Kdy se dočkáme prvních plně funkčních plazmových reaktorů v praxi?

Jak jsem zmínil, máme hotovou a odzkoušenou mobilní jednotku, a také již třetí generaci reaktoru s kapacitou cca 150 kg za hodinu, což je naše nejmenší stacionární řešení. Vedle toho nyní instalujeme v našem vědecko-technickém parku prototyp reaktoru s kapacitou 500 kg za hodinu, který budeme již na podzim komerčně nabízet a který bude umět zpracovávat např. čistírenské kaly pro aglomerace od 20 tisíc obyvatel. Takže i tam je to praktické nasazení velmi blízko a některé projekty se již připravují.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.