úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Malý: BIM může nově predikovat i stavební náklady

Projekční kancelář Archcom je inovátorem cenového a projektového řízení developerských projektů s cílem zefektivnit koordinaci všech účastníků výstavby. K projekci proto využívá systému BIM (Building Information Modelling) 5D. „Díky modelu BIM 5D jsme jako projektanti schopni reagovat rychle a precizně na změnové požadavky jak ze strany investora při projekci, tak ze strany stavebních firem při realizaci. Z naší zkušenosti mohu potvrdit, že v systému BIM 5D probíhají jakákoli změnová řízení o 50% efektivněji než při dosud využívané tradiční stavební koordinaci,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper majitel Archcom Martin Malý.

 

Pojem BIM je odborné veřejnosti již dobře znám. Co ale znamená specifičtější termín BIM 5D?

Jedná se o pokračování vývoje systému BIM v projektování. Pátou dimenzí (5D) označujeme propojení virtuálního modelu budovy s aktuálními cenovými kalkulacemi. Jedná se o vývoj směrem k integrovanému výkonovému výkaznictví ve stavebních projektech. Díky BIM 5D jsme schopni na straně projektanta vykázat a predikovat stavební náklady již ve stupni vlastního procesu tvorby koncepce, detailnějšího projektování či práci na změnách projektu. A ne jednorázově po vytvoření celé dokumentace, jako je tomu dosud ve většině případů.

Předcházející model 4D znamená plánování v reálném čase. Z praxe ale víme, že koordinaci jednotlivých stavebních kroků může narušit lidský faktor. Dokáže BIM 5D nějak pomoci?

Narušení jakéhokoli procesu lidským faktorem vyloučit nelze. Můžeme se pokusit dopady jen minimalizovat díky digitalizaci a automatizaci ve stavebnictví. BIM systém pomáhá především při přenosu informací mezi jednotlivými účastníky výstavby včetně hlavního účelu vytvořit na začátku zkoordinovaný virtuální model budovy. Podle našich zkušeností se při vlastní výstavbě pak odehraje řada dílčích změn způsobených lidskými zásahy. Tyto zásahy zvenčí vymodelovat v předstihu není možné. BIM 4D a BIM 5D nám ale pomáhají při jejich rychlém zvládání.

Rozpočet bývá často nejdůležitější. Je možné díky BIM 5D snížit na stavbách vícepráce?

Změnám se při výstavbě nedá vyhnout, ale ne každá nutně generuje finanční vícepráci. Považujeme změnová řízení obecně za přínosná, pokud vylepšují parametry projektu, nebo reflektují dodatečný požadavek zadavatele. Model BIM obecně dokáže snížit počet reálných kolizí na minimum. Díky modelu BIM 5D jsme jako projektanti schopni reagovat rychle a precizně na změnové požadavky jak ze strany investora při projekci, tak ze strany stavebních firem při realizaci. Z naší zkušenosti mohu potvrdit, že v systému BIM 5D probíhají jakákoli změnová řízení o 50% efektivněji než při dosud využívané tradiční stavební koordinaci.

Byl tento váš systém už v praxi u nás použit? S jakým výsledkem?

V České Republice a na Slovensku se již model BIM 5D daří částečně aplikovat - získaná výkazová data (tzv. takeoff) zatím většinou doplňuje o cenovou úroveň další stavební rozpočtář nebo cenový konzultant. Naše společnost Archcom ale princip výkaznictví BIM 5D integrovala na bytových projektech přímo do systému virtuální budovy. Výsledkem je pak integrovaný parametrický cenový model s výkazy výměr v systému BIM 5D.

Samozřejmě všechno něco stojí, ať již nový software nebo vyšší náklady na projekční práce v BIM. Vyplatí se využívání systému BIM 5D v praxi?

Trochu vyšší celkové náklady na projektování v systému BIM na počátku se bohatě refundují z oblasti jednodušších změnových řízení. A hlavně při běžící výstavbě, kdy jsou podklady v BIM 5D pro rychlé rozhodnutí o realizaci jakékoliv změny výhodnější. Znalost cenové úrovně stavebního projektu – nastavená již v koncepční fázi projektu a zcela parametrická  – je právě to, co ulehčuje developerovi život.

Jaké překážky v současnosti u nás nejvíce brání většímu rozšíření BIM 5D v praxi?

Je to určitá roztříštěnost číselníků jednotných cen stavebních prací a paradoxně také současný boom stavebního trhu v regionu CEE. Potřebujeme se alespoň na celonárodní úrovni shodnout na jednotné klasifikaci cen stavebních prací. Pokud se tento číselník stane unifikovanou součástí národního standardu BIM, je dalším logickým krokem propojení výkonových databází pro stavební práce s výkony v současných modelech BIM 5D.

Petr Bayer 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce