úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Noack: Zájem o nájemní bydlení v ČR prudce vzroste a přiblíží se úrovni Německa

V žebříčku EU patří ČR k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Ve vlastním bytě či domě zde žije 78 % lidí. „To se brzy změní. Komplikovaná situace na rezidenčním trhu povede ke zvýšení podílu nájemního bydlení na úkor vlastnického bydlení – na úroveň, která se přiblíží sousednímu Německu,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Peter Noack, CEO společnosti Zeitgeist Asset Management. Ta se na nájemní bydlení v Německu, Polsku, Maďarsku a ČR specializuje: jen během letoška dodala na pražský trh více než 170 kompletně zrekonstruovaných nájemních bytů.

 

Jak se liší poměr vlastnického a nájemního bydlení v sousedních zemích od současné situace u nás?

V Polsku a Maďarsku, stejně jako v Česku, lidé historicky preferují bydlet ve vlastním bytě či domě: žije tak přes 83 % Poláků a dokonce více než 85 % Maďarů. V Maďarsku trh vlastnického bydlení dosáhl vrcholu v roce 2012, kdy jeho podíl činil okolo 90 %, ale od té doby trvale klesá. Naopak Němci vnímají nájemní bydlení jako něco zcela přirozeného: v nájmu bydlí každý druhý, a třeba v Berlíně je podíl vlastnického bydlení jen 15 %. Je to způsobeno dlouhou tradicí. V Německu totiž byla během 2. světové války zničena více než polovina obytné plochy. Po válce bylo nutné rostoucímu počtu obyvatel ve městech zajistit nové bydlení – a to bylo především nájemní.

Jak se podle vás bude český trh s bydlením vyvíjet v nejbližších letech?

I když je bydlení ve vlastním v ČR populární a vnímá se u nás i jako potvrzení společenského postavení majitele, řada lidí ze střední třídy už na něj nyní v tuzemských metropolích nedosáhne. Na vině je mnoho faktorů, dnes již notoricky známých: od zvyšování cen bytů přes zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték až po zpomalování růstu mezd. To vše povede k růstu podílu zájemců o bydlení v nájmu, které má také své výhody. Například větší flexibilitu při stěhování i to, že si lidé nemusejí dělat starosti s opravami bytu. Výzkumy ukazují, že mileniálové, kteří by do pěti let měli tvořit převážnou část populace v produktivním věku, raději investují peníze do koníčků a zážitků než cihel. Volba nájemního bydlení na úkor vlastnického navíc může vést k tomu, že se mladí Češi díky menší počáteční investici budou moci dříve osamostatnit od svých rodičů: podle Eurostatu v ČR žije ve společné domácnosti s rodiči 32 % lidí ve věku 25 až 34 let, což nás řadí až na 13. místo v EU.

Myslíte si tedy, že vlastnickému bydlení v ČR je odzvoněno?

To určitě ne. Jeho podíl se ale sníží ve prospěch nájemního, případně družstevního. U větších rezidenčních celků budou pravděpodobně jejich developeři jednotlivé typy bydlení kombinovat, jak je to běžné v zahraničí: z celkem čtyř domů například vyčlení jeden na bydlení v nájmu, zbytek budou byty do vlastnictví. Takový mix totiž s sebou přináší i pestřejší složení obyvatel daného urbanistického celku a zajímavější komunitní život

Co je podle vás největší překážkou nájemního bydlení?

Je to historicky daný postoj Čechů, který je k nájemnímu bydlení rezervovaný, v kombinaci s dříve relativně dobrou dostupností vlastnického bydlení. Důkazem, že ale nájemní bydlení má v ČR světlou budoucnost, je i to, že v poslední době o něm hovoří čím dál více developerů, kteří se dosud orientovali pouze na bydlení vlastnické. V sousedním Německu či Rakousku se na nájemní bydlení soustředí specializované investiční fondy, a je jen otázkou času, kdy přijdou ve větší míře i do Česka. Vstupem velkých investorů do nájemního bydlení (včetně těch institucionálních) začíná tento trh dostávat jasná pravidla a standardy, které lidé očekávají, což ve svém důsledku dělá z tohoto typu bydlení atraktivní a plnohodnotnou alternativu.

Jaké jsou plány vaší společnosti do dalších let?

Naše portfolio plánujeme rozšířit na více než 500 nájemních bytů v různých lokalitách a standardech. Stále vyhledáváme jak již postavené bytové domy, vhodné pro nájemní bydlení, tak i developerské projekty, které bychom realizovali buď sami, nebo ve spolupráci s dalšími developery. Například v polském Gdaňsku jsme se již dohodli s jedním developerem, že pro nás postaví 200 nájemních bytů.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce