úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Polák: Industriální trh ukazuje na blížící se oživení

Oživení ekonomiky je patrné zejména na nájemních smlouvách, které se podepisují na pět let, v době krize byl vyvíjen mnohem větší tlak na co nejkratší pronájmy v rozmezí tří až pěti let. „Ceny nájemného jsou navíc stabilní, pohybují se v rozmezí 4 – 4,5 eur za čtvereční metr za měsíc. V blízké budoucnosti neočekáváme žádné razantní pohyby v cenách průměrného nájemného, a to ani nahoru ani dolu,“ říká v rozhovoru pro Skypaper viceprezident společnosti Prologis pro ČR a SR Martin Polák.

Je v Česku ještě prostor pro další budování skladových a průmyslových parků?

V současné době je tuzemská nabídka poměrně nasycená, nicméně logistika a maloobchod kopírují aktuální situaci na trhu, kde je stále zájem o moderní a kvalitní budovy. Navíc, pokud bude expandovat či růst tuzemská výroba, jistě se to pozitivně projeví i v logistice. Stejně tak, pokud poroste spotřeba v ČR či okolních zemích, bude to zcela určitě mít pozitivní dopad i na maloobchod. Další budování skladových a průmyslových parků se tedy nedá vyloučit. Stále navíc zaznamenáváme, že hodně firem, ať již z maloobchodu či velkoobchodu je ve starých prostorách, které budou pomalu opouštět a tyto firmy se budou postupem času stěhovat do moderních prostor, které lépe vyhovují jejich potřebám. V návaznosti na pomalé zlepšování makroekonomické situace v Evropské unii můžeme také již brzy očekávat, že se lidé přestanou bát více utrácet a spolu s tím poroste spotřeba i poptávka firem po větších skladovacích plochách.   

Udrží si země výhodnou pozici i do budoucna?

Trh logistických nemovitostí v ČR se stabilizoval. Mnoho firem nyní hledá větší prostory, případně se stěhuje ze starších do modernějších, které lépe vyhovují jejich současným nárokům. Česká republika má také výhodnou pozici ve střední Evropě zejména díky sousedství s Německem a může profitovat i ze spotřeby v okolních zemích. Prostor pro další růst zde tedy každopádně je a nevidím jediný důvod, proč by si země neměla udržet svou výhodnou pozici.

Které jsou hlavní konkurenční trhy?

Zcela určitě Polsko, které bylo společně s Českou republikou prvním místem, kam velcí developeři investovali. Polsko je velký trh a kromě toho, že může sloužit jako křižovatka mezi západní a východní částí Evropy, tak je navíc specifické tím, že vzhledem k počtu obyvatel dokáže velký objem výroby samo spotřebovat. Na druhou stranu ale sousední Slovensko oplývá menší konkurencí a poměrnou stabilitou místního trhu. Vidím určitou paralelu mezi slovenským trhem a trhem v okolí Brna. Dokonce můžeme říci, že ve spoustě hledisek si tyto dva trhy mohou konkurovat.

Lze ze zvýšeného zájmu firem usuzovat na blížící se hospodářské oživení?

Myslím si, že ano. Oživení ekonomiky je patrné zejména na nájemních smlouvách, které se podepisují na 5 let, v době krize byl vyvíjen mnohem větší tlak na co nejkratší pronájmy v rozmezí 3 – 5 let.  Ceny nájemného jsou navíc stabilní, pohybují se v  rozmezí 4 – 4,5 eur za čtvereční metr za měsíc. Samozřejmě záleží na lokalitě a vybavení parku.

Jaké nové projekty chystá vaše firma?

Chceme dál rozvíjet Prologis Park Prague D1 a Prologis Park Prague - Jirny na D11, kde máme k dispozici ještě 30 hektarů i se stavebním povolením, což představuje možnost výstavby až 100 000 m2. Zaměřujeme se především na rozvoj parků v okolí velkých měst, jako jsou Praha, Brno a na Slovensku pak Bratislava. V těchto lokalitách budou podle nás parky vždy obsazené. Po loňském otevření spekulativně postavené budovy v Prologis Park Bratislava, která je již ze 70 % pronajatá zvažujeme spekulativní výstavbu i v České republice, ale rozhodnutí o ní učiníme až na základě rostoucí poptávky a dalších ekonomických faktorů.

Bude se více stavět i na spekulativní bázi?

Nyní nastal vhodný čas k tomu začít opět zvažovat možnosti spekulativní výstavby. Projektům na spekulativní bázi se chceme nadále věnovat v okolí Prahy a Brna, kde jsou ideální podmínky pro tento druh výstavby – je zde vyšší spotřeba a tudíž více firem hledajících větší skladové plochy. Pokud v okolí Prahy nebo Brna jeden klient odejde, není problém jej rychle nahradit dalším. Nicméně jak jsem již zmínil dříve, rozhodnutí ohledně spekulativní výstavby učiníme až na základě rostoucí poptávky a dalších ekonomických faktorů.

Velká část parků se nachází v okolí Prahy. Budou se parky více rozšiřovat i do regionů?

Určitě ano. Lokalita Prahy je bezesporu velmi žádaná, nicméně je velký zájem i o prostory v okolí Brna. V ostatních regionech jakým je například Plzeň či Ostrava se v rámci strategie plánujeme zaměřit na udržení stávajících zákazníků, o žádných investicích v těchto regionech zatím neuvažujeme. 

Informují města dostatečně o investičních možnostech?

Bohužel ne. Města se totiž většinou orientují na nové možné investory a zapomínají na již zavedené mezinárodní firmy a také české malé a střední podnikatele. Často také komunikují přes CzechInvest, který v určitých aspektech nefunguje tak dobře, jak by fungovat mohl. 

Neobsazenost v parcích v ČR přesáhla osm procent. Jaká je její „zdravá“ míra?

Zdravá míra neobsazenosti je mezi 7 a 10 %, což se dlouhodobě daří udržet jak u nás, tak na Slovensku. Míra neobsazenosti mezi 5 a 7 % by již byl velmi dobrý výsledek. Neobsazenost nemovitostí z portfolia Prologisu je pod mírou obou trhů – 3 % v České republice a 2 % na Slovensku.

V Praze je volných ploch nejvíce, naopak v regionech nižší procento. Je toto podnětem k výstavbě?

Strategická lokalita je stále klíčovým faktorem našich klientů, proto se soustředíme zejména na okolí Prahy a velkých měst. V současné době máme v obou našich parcích v českých regionech – v Prologis Parku Plzeň Štěnovice a Prologis Parku Ostrava - po jedné volné jednotce, kterou můžeme nabídnout k pronájmu. Nicméně se chceme nadále soustředit především na parky v okolí velkých měst, kde je historicky vyšší poptávka po volných skladových plochách. Všeobecně lze říci, že v českých regionech je nižší míra neobsazenosti než v hlavním městě, a to zejména proto, že většina budov v nich se stavěla spekulativně s nájmy na 7 – 10 let, proto se tam neobsazenost projevuje méně, než v okolí Prahy, kde v době výstavby parků postačovaly 5leté smlouvy, nyní je zde již druhá až třetí generace nájemců. Ve velkých parcích v okolí Prahy se nevyhnete pravidelné fluktuaci nájemců.

Petr Bayer 

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« září 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce