úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Weiser: Dřevostavby splňují všechny požadavky na moderní, ekologické a cenově dostupné bydlení

Roman Weiser

Od 1. 1. 2020 získá v ČR stavební povolení jen ten rodinný dům, který splní kritéria energeticky úsporného standardu. Nejen s touto legislativní úpravou, ale také se stoupajícím zájmem lidí o ekologičtější a zdravější život souvisí i rostoucí obliba dřevostaveb. „Jejich kvalita se za posledních 15 let výrazně zlepšila, nejmodernější z nich již kritéria energeticky úsporného standardu bez problémů splňují,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper ředitel developmentu a investic do nemovitostí společnosti BIDLI holding Roman Weiser. Dřevostavby vyrábí ve vlastním závodě v Červeném Kostelci a realizuje jak individuální výstavbu na klíč, tak i velké developerské projekty.

 

Co je pro současné dřevostavby charakteristické?

Především propracovaný systém udržitelných materiálů ve spojení s obnovitelnými zdroji a inovativními technologiemi. Velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti při relativně tenké konstrukci obvodového pláště umožňují dřevostavbu velmi rychle a efektivně vyhřát na požadovanou teplotu. Sendvičová konstrukce z tvarově stálých KVH hranolů ze smrkového dřeva totiž neakumuluje teplo a nedochází tak k plýtvání energií. Její důležitou součástí je minerální izolace s parozábranou proti kondenzaci vodní páry z teplého interiéru, která zároveň přispívá k akustickému komfortu. Ale nejen to. V našem aktuálně největším developerském projektu nízkoenergetického rezidenčního areálu Bidli v Rodově (pozn. red.: o projektu jsme ve Skypaperu psali v listopadu 2019), který se celý skládá z dřevostaveb, velmi dbáme i na optimální umístění domů na pozemku a na správné zónování místností jednotlivých bytů vůči světovým stranám.

Lze na střechy dřevostaveb aplikovat dnes tak populární fotovoltaiku?

Samozřejmě. Právě v již zmíněném projektu v Rodově, který nyní stavíme, jsou již v rámci standardního vybavení bytů a domů fotovoltaické panely integrované přímo do střešní krytiny. Umožňují napájení spotřebičů elektrickou energií a následné využití jejích přebytků k ohřevu vody. Roční měrná spotřeba tepla na vytápění tak dosahuje pouhých 15 až 50 kWh/m2. U vyšší varianty fotovoltaické elektrárny je navíc možné akumulovat přebytky energie do baterií a zvýšit tak nezávislost na elektřině ze sítě i při výpadku proudu nebo špatném počasí.

Čím přesvědčujete zájemce o nové bydlení, že se mají rozhodnout právě pro dřevostavbu?

Výhodou moderních dřevostaveb je mimo jiné rychlost realizace, dlouhá životnost a stabilní podmínky v interiéru, který se v létě nepřehřívá a v zimě naopak rychle vytopí. O zdravém vnitřním prostředí (vhodném např. i pro astmatiky či alergiky), o pocitu, že se lidé chovají ekologicky, a také o výrazném snížení spotřeby energií (a tím i finanční úspoře) jsem se již zmiňoval. Díky možné integraci systému chytré domácnosti lze navíc ovládat vytápění každé místnosti zvlášť podle aktuální potřeby. Jednoznačným argumentem pro dřevostavby je při současné neutěšené situaci na trhu s bydlením i jejich cena.

Vrátím se k našemu projektu Bidli v Rodově: tam lze pořídit novostavbu bytu s předzahrádkou se všemi výše uvedenými benefity dřevostaveb, přitom za cenu panelákového bytu v nedalekém Hradci Králové. S kvalitní občanskou vybaveností v místě i dobrou dopravní dostupností do krajské metropole. Na nákladech, spojených s provozem třípokojového bytu o ploše kolem 110 m2 v rodinných trojdomech lidé ušetří až 4000 Kč měsíčně oproti platbám za energie a služby v typickém panelákovém bytě. Pokud si navíc bydlení v Rodově pořídí na 80% hypotéku na 30 let, budou měsíčně splácet jen kolem 10 000 Kč, tedy méně než při pronájmu panelového bytu 3+kk v Hradci Králové, který se běžně pohybuje kolem 13 000 Kč až 15 000 Kč.

Jaké má vaše společnost s realizací dřevostaveb další plány?

Máme velkou výhodu v tom, že máme vlastní výrobní závod v Červeném Kostelci, takže nejsme na nikom závislí. Kromě právě probíhající výstavby v Rodově připravujeme další developerské projekty dřevostaveb: první z nich v Libři nedaleko Prahy, další u Olomouce, Chomutova či Vimperka. Současně realizujeme dřevostavby i pro individuální stavebníky – za poslední dva roky máme za sebou na 70 takových rodinných domů. Ty jsou typizované (máme na výběr několik typů), ale jsme schopni navrhnout a zrealizovat i rodinný dům zcela šitý na míru požadavkům jeho budoucího majitele. Tento mix developerských projektů s individuální výstavbou bychom rádi i v budoucnu zachovali.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« září 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce