úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Fasádní desky – elegance a odolnost

Vlákno-cementové fasády dodávají domu nenapodobitelný přírodní „kamenný“ vzhled. Tepleji působí fasádní desky s dýhou z přírodního dřeva.

Moderním řešením fasád domů se stávají montované obklady pro větrané fasády. Jsou praktické, elegantní, funkční a mají dlouhou životnost, navíc prakticky nevyžadují údržbu. Exkluzívním vzhledem i mechanickou odolností uspokojí oči i rozpočty svých uživatelů. Na trhu je celá řada těchto fasádních systémů, do tohoto článku se vešlo pouze několik z nich.

Porcelán z doby kamenné

Novinkou na trhu jsou porcelánové fasádní desky Neolith s unikátním vzhledem i univerzálními možnostmi použití v exteriéru i interiéru. Vyznačují se extrémní tenkostí a lehkostí, vysokou tvrdostí, jsou paronepropustné a nehořlavé. Jde o 100procentně přírodní materiál vyráběný za vysokých tlaků a teplot z jílů, živce, křemene a minerální oxidů. „Díky mikroporéznímu povrchu inertnímu všem kapalinám, čisticím prostředkům i chemikáliím se použití neomezuje pouze na fasádní obklady, ale uplatnění nachází také v provozech s vysokými požadavky na hygienickou čistotu,“ popisuje společnost Gtrade. Jde tedy materiál vhodný i do potravinářských provozů, nemocnic i laboratoří.

Minimální hmotnost výrazně snižuje náročnost instalace velkoplošných obkladových desek jak ve vertikálním, tak i horizontálním směru. Vzhledem k tomu, že desky odolávají poškrábání, otěru i působení vysokých tlaků, nedojde ani během montáže k  jejich poškození. Ze stejného důvodu se hodí také na podlahy s vysokým provozním zatížením.

Porcelánové desky Neolith ve více než 25 barevných kombinacích lze použít pro větrané fasády s viditelným i skrytým kotvením. Barevná stálost je zaručena přírodním pigmentem odolným vůči UV záření. Další zvýšení mechanické odolnosti přinášejí dvou a tří panelové desky, které jsou mezi sebou spojeny pryskyřicí a vyztuženou skelnou rohoží. Tím je dosaženo vyšší ohybové pevnosti a únosnosti.

Probarvení do hmoty materiálu

Fasádní deska Cembrit Cembonit je určena pro finální vrstvu provětrávaných fasád, obklady říms, sloupů i podhledů. Její použití přitom není omezeno pouze na exteriéry, ale výborné mechanické vlastnosti vykazuje i v interiéru. Deska je probarvena do hmoty materiálu, obroušena a opatřena ochrannou hydrofobní vrstvou. Pro svůj přírodní vzhled a celkový neuniformní dojem je vhodným řešením provětrávaných fasád.

Řada pevných vlákno-cementových desek Cembrit Cembonit se vyznačuje matným povrchem a vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům. Desky jsou probarveny řadou čtyř atraktivních pastelových barev, které působí přirozeným dojmem. Velkou výhodou je jejich impregnace, která účinně chrání proti vlhkosti. Fasádní desky si tak zachovávají svůj atraktivní vzhled za sucha i za deště. Desky vykazují mírné barevné rozdíly, což fasádě propůjčuje zajímavý vzhled, který je spojen se všemi přírodními stavebními materiály. Jsou k dispozici také jako prkna, která při použití stejného materiálu umožní vytvořit zcela jiný výsledný vzhled. 

Desky lze instalovat na různé typy podkladních roštů i konstrukcí. Lze použít dřevěné nebo kovové rošty z hliníku nebo oceli, případně rošty kombinované. Pomocí vhodně zvoleného podkladního roštu se vytvoří průběžná větraná mezera mezi tepelnou izolací a fasádní deskou a zároveň získá spolehlivá konstrukce pro připevnění desek. Ty se mohou kotvit buď přiznaným kotvením pomocí vrutů či nýtů, anebo skrytým kotvením - lepením. 

Designové hotely

Pomocí těchto desek vznikl například v Krkonoších unikátní hotelový projekt - kongresové a sportovně rekreační centrum Janské Lázně, který byl po dohodě s provozovatelem pojmenován Hotel Omnia. Autorem celkového řešení je architektonická kancelář ADR, s. r. o., na interiéru spolupracovala se společností GRADUS Praha.

Čtyřhvězdičkový designový hotel Omnia se na první pohled jeví jako nenápadná stavba. Tato koncepce má svoje opodstatnění – hotel leží v srdci lázní, které jsou součástí národního parku Krkonoše, jejich příroda je neustále ohrožována novými stavbami, a proto hotel Omnia neměl být dalším zásahem do jejich krásy.

S ohledem na danou lokalitu byly v návrhu použity převážně přírodní a tradiční materiály. Výběr barev a materiálů reaguje na kontext horského lázeňského střediska. Střešní krytina je z titan-zinkového plechu. Převážná většina obvodového pláště ubytovací části je tvořena obkladem z fasádních desek Cembonit doplněných vodovzdornými překližkami. Sokly a celá střední část objektu jsou z přírodního lomového kamene. Fasáda přilehlé víceúčelové haly je tvořena z dřevěných horizontálně orientovaných prken.

Dalším poutavým příkladem se stal Hotel Miura na okraji Čeladné na severní Moravě z pera architektonického studa Labor 13. Hotel je ztělesněním symbiózy umění, architektury, pohodlí a životního stylu. Konstrukce stavby byla od počátku připodobňována k vesmírné lodi přilétající z jiného světa, která přistála v Beskydech. Tento nový prvek ale do krajiny přirozeně zapadl. Jeho dynamická hmota v dálkových pohledech navazuje na panoramata okolních kopců a ve svém kontrastním výrazu území bezesporu obohacuje. Nekonfliktní, ale zároveň nadčasový externí outfit navozují Cembonitové fasádní desky, které vytváří výrazný dojem přírodního vzhledu. Na částích hotelu je použit ocelový obklad COR-TEN, který dodává hotelu působivou patinu.

Chobotnice při Dunaji

Až z Liverpoolu připlula do Bratislavy na vlákno-cementové vlně rozevlátá chobotnice. Jméno novému bytovému komplexu dal údajně Ringo Star a jeho skladba „Octopus’s Garden“, která někdy bývá považována za dětskou písničku. Dům, který jako by nebyl ovládán žádnou hierarchií, ale spíš přírodním řádem růstu a cyklickým designem, nabízí Bratislavě chytlavý refrén. Jak sám tvůrce projektu, architekt Peter Sticzay-Gromski říká: „Základním prvkem identity tohoto bytového komplexu je ironie. Dům – vlastně pohyblivá masa zformovaná do tvaru chobotnice – chrání zahradu ukrytou ve vnitrobloku.“

Celé okolí Chobotnice působí jako dobře promyšlený scénář urbanistické historie současné Bratislavy, který si dokáže udržet odstup od konzervativních aspektů, typických pro bytové komplexy. Příznaky „viru hravosti“ se u Chobotnice projevují nejen kosmetickým ozvláštněním pokožky pomocí barevných vlákno-cementových desek, ale i rozmístěním chapadel – jednotlivých bloků budovy. Expresivním gestem vytvarovaná budova příjemně kontrastuje s okolní zástavbou. Její vzhled má především vzbuzovat zájem, až na druhém místě je studií progresivních typů bydlení.

Zevnějšku budovy dominuje různorodost jednotlivých bloků. Přidáním hravých aspektů docílil tvůrce dojem nahodilého designu. Budova hýří asymetriemi, různě vysokými podlažími a iracionálními prvky. V menu najdeme na jedné straně standardní položky, jako jsou dvoupokojové byty, na druhé straně extravagantní apartmány s vchodem rovnou z výtahu. Celé přízemí věže skrývá luxusní prostory duplex-apartmánů a překvapující jednopokojové byty se zahrádkami, jaké by člověk čekal spíše u řadových domků než u bytového komplexu v centru města.

Ke zrychlenému městskému metabolismu Bratislavy se Chobotnice údajně výborně hodí. „Jako atraktivně zabalené rychlé občerstvení osvěžuje své podvyživené okolí,“ uvádí společnost Cembrit. Obyvatelé si užívají jistoty a soukromí, které poskytuje nepřetržitě hlídaný vstup.

I venkovská idyla

Společnost Lomond se zase zabývá kompletní dodávkou typických lidových stavení, které se konstrukcí a použitými materiály liší od staveb z jiných oblastí. Také proto na zastřešení chalup používá produkty Cembrit, které zároveň splňují požadavky nejvyšší kvality zastřešení a tradičního materiálu. Jednou ze studií lidových staveb je Osada lidových chalup Pustá Rybná.

Osada je vytvořena jako živý soubor staveb zapadajících do konceptu společného venkovského žití v přírodě Vysočiny. Studie osady je uceleným souborem tak, aby bylo dosaženo mohutného hmotové řešení uvnitř osady, zároveň s vytvořením pocitu uzavřené návsi. Druhým, neméně důležitým kritériem, je soukromí, které je zajištěno vhodným umístěním objektů na jednotlivých pozemcích. Každá ze staveb je hmotově i materiálově odlišná, avšak vycházející z rámcové nabídky variant Sedlák a Chalupník.

Dřevo a pryskyřice

Dýhované laminátované velkoplošné materiály španělské společnost Prodema představují výhodnou kombinaci vhodných materiálů ve stejném dřevěném dekoru na podlahu, obklady zdí nebo podhledy, včetně akustických obkladů. Patentovaná  technologie výroby HPL laminátů s použitím přírodní dýhy je založena na impregnaci dřeva tvrzenou pryskyřicí. Typ povrchu, jádra a ochrany proti slunečnímu záření dovoluje použití těchto materiálů v interiéru i exteriéru.

Základem všech materiálů Prodema je originální dřevěná impregnovaná dýha nalisovaná na vhodném nosiči dle způsobu použití. Výsledkem je přírodní bezúdržbový povrch s vysokou odolností vůči vodě, otěru i povětrnostním vlivům. Snadno se čistí a povrch zůstává stálý. Dřevo zalisované v kompaktní desce působí dokonale přírodním dojmem a není třeba jej dále ošetřovat nebo udržovat. Nepravidelná kresba dřeva i různě barevně stínované panely přitom dodávají celkovému vzhledu na originalitě oproti kompaktním deskám jiných výrobců, kdy dekor je pouze imitován.  

Například produkt Kompak Prodema - PRODEX je velmi pevným materiálem odolným vůči slunečnímu záření, povětrnostním vlivům a snadno se z něj smývají případné nápisy a obrázky sprejerů. Panely PRODEX  jsou vyvinuty hlavně jako fasádní dekorativní panely. Lze je však použít i jako výplně balkónů, exteriérové přepážky nebo venkovní lavičky. Rozměry činí 2440 x 1220 milimetrů, tloušťka 4 až 20mm. Na fasádu je doporučená tloušťka 8 - 10mm, výplně balkónů  8 - 12mm a na
samonosné přepážky 10 - 15mm. Pro instalaci platí stejná pravidla jako pro jiné kompaktní desky. Hrany se neošetřují, po nařezání na potřebné formáty se instalují na připravený rošt nýtováním, šroubováním nebo lepením. 

Fasádní obklad Parklex Facade je zase vysokotlakým vrstveným panelem s povrchem z pravého dřeva pro vnější použití, jehož jádro je tvořeno z vrstev sulfátového papíru syceného fenolovými pryskyřicemi, které jsou slisovány pod vysokým tlakem a teplotou. Fasádní panely pro obklad dřevem mají povrch vysoce odolný proti UV záření a veškerým atmosférickým faktorům.

Toto nové moderní řešení umožňuje při upevnění na kovové nebo dřevěné konstrukci dosahovat dlouhodobé životnosti při použití ve vnějším i vnitřním prostředí. Vnější vrstva je vždy vyrobena ze 100procentního přírodního dřeva a byla vyvinuta tak, aby vzdorovala veškerým přírodním faktorům jako jsou déšť, silné sluneční záření, vítr či sníh.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce