úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Okna „dokořán“ dalším úsporám tepla

Inovované okenní systémy zajišťují lepší tepelně-izolační vlastnosti. Dbají přitom i o svůj vzhled.

Výrobci oken přicházejí s dalšími zlepšenými vlastnostmi okenních systémů přinášejícími kýžené úspory energií. Jejich parametry se zaměřují také na použití v  nízkoenergetických a pasívních stavbách. Do následujících řádků se vešlo pouze několik těchto novinek.

Vylepšené izolační vlastnosti

Mezi nejrozšířenější profily patří plastová okna. Společnost Vekra přichází s novinkou označenou Comfort, jež představuje produkty určené zejména do míst, kde jsou vystaveny větší zátěži povětrnostních vlivů nebo hluku. Systém se středovým těsněním poskytuje oknům lepší izolační vlastnosti. Umístění středového těsnění na křídle okna přitom umožňuje jeho snadnou údržbu a menší riziko poškození.

Elegantně poloodsazené křídlo se zvýšenou stavební hloubkou 79 milimetrů znamená zlepšení tepelných vlastností díky izolačním vložkám ve vnějších komorách rámu, a křídla tak přispívají k úsporám energie a zlepšují vnitřní povrchové teploty rámu. Hloubka zasklívací polodrážky 24 mm v profilu křídla rovněž zlepšuje tepelné vlastnosti. V  okenním profilu s pěti komorami a stavební hloubkou rámu 70 mm zajišťují izolační vlastnosti tři těsnící roviny se středovým těsněním.

Okna jsou tak vhodná do prostředí s větší hlukovou a povětrnostní zátěží. Optimální přítlačné sevření zajišťuje těsnost i při prudkém dešti. Statické vlastnosti a tvarová stálost vyniká díky speciálně tvarovaným ocelovým výztuhám. Tvarovou stálost podporuje profil třídy A s tloušťkami plastu na pohledových stěnách tři milimetry. Dva bezpečnostní uzávěry v základní sadě kování garantují zvýšenou odolnost proti vloupání. Vyšší odolnost proti násilnému vytržení kování je zajištěna díky prošroubování ocelové výztuhy nebo více stěn profilu. Okna se hodí pro panelové domy, činžovní a rodinné domy. Disponují německým plastovým profilem VEKA Softline 70 MD třídy A.

Tabulka – Technické parametry Vekra Comfort

Stavební hloubka                          70 mm

Stavební hloubka křídka               79 mm

Počet komor                                   5

Součinitel prostupu tepla Uw

při zasklení Ug = 1,1                      1,2

Součinitel prostupu tepla Uw

Při zasklení Ug = 0,6                      0,9

Distanční rámeček                          plastový

Hloubka zasklívací polodrážky      24 mm

Bezpečnostní body                            2

Barva těsnění                                 černá, šedá (pouze pro bílý profil)

Stavební tvary                               standard – pravoúhlá, šikmá

Typy otvírek                                 fix, otvíravé a otvíravě - sklopné, sklopné,        

                                                      balkonové dveře, odstavně-posuvné balkónové dveře

Zdroj: Vekra

Minimalismus a solární zisky

Nové okno Progression z dílny společnosti Slavona vyhovuje požadavkům na minimalistický design a současně vynikající tepelně izolační vlastnosti, vysoké solární zisky a dokonalou neprůvzdušnost. Díky své konstrukci je předurčeno pro moderní  architektonicky atraktivní budovy, když z exteriéru je viditelné pouze sklo a rám oken je skryt za zateplenou fasádou. V interiéru se mění na tradiční dřevěné okno, které díky použitému přírodnímu materiálu napomáhá docílit teplého pocitu domácí pohody.

Třída efektivity A až C zohledňuje celoroční bilanci oken, bere do úvahy i velmi důležitý podíl rámu okna. Některá pasívní okna jsou totiž v kategorii C vzhledem k velkému podílu rámu. Pouze koncepčně nová okna jsou v kategorii A, s nimiž je možné dosáhnout roční úspory u běžného rodinného domu přibližně 2 kWh/(m2a).

Tato okna jsou standardně vybavena bezpečnostním kováním. Zvýšenou ochranu proti vloupání zajišťuje hřibový čep, který při uzavření zapadne do bezpečnostního pouzdra. Díky těmto bezpečnostním prvkům lze okno těžko vypáčit, na rozdíl od čepů hladkých. U celoobvodového kování používaného na oknech jsou všechny uzavírací body bezpečnostní. Stejným způsobem jsou zajištěna obě křídla dvoukřídlého okna.

Nové skryté kování s neviditelnými závěsy s nosností až 160 kilogramů zajišťuje zlepšení neprůvzdušnosti oken a zlepšuje i jejich vzhled. Z venkovní strany je vystavena povětrnostním vlivům pouze dřevěná hrana v ostění a nadpraží okna. Na tuto hranu je použito tepelně upravené dřevo Thermowood. Spodní část okenního rámu je kryta okapnicí z kompozitu. Z vnitřní strany lze použít jakoukoli povrchovou úpravu, lze nechat maximálně vyniknout přírodní vzhled dřeva.

Luxus skrytých pantů a barev

Hliníková okna firmy Slovaktual z profilového systému Heroal jsou zase nově vybavena kováním se skrytými panty. Díky tomuto trendu lze pořídit kvalitní a bezúdržbová okna v libovolné barvě, protože již není nutné brát v potaz barevně omezenou nabídku krytek na panty. K dispozici je mnoho desítek barev, odstínů a dekorů, které lze vzájemně kombinovat. Spolu s designovou volností mají tato okna i výborné tepelně-izolační vlastnosti a vynikají také z hlediska těsnosti.

Kování se skrytými panty poskytuje oknu luxusní vzhled a zároveň zvyšuje jeho těsnost. Tento nový systém je velmi praktický i na údržbu. Okna se snáze myjí a není nutné řešit odpadávající plastové krytky. Profily Heroal 110 ES, z nichž jsou okna vyrobena, přitom patří do nejvyšší tepelně-izolační série s přerušeným tepelným mostem, takže velmi účinně zabraňují úniku tepla rámem.

Tato okna vybavená tříkomorovým profilovým systémem s tepelnou izolací a izolačními trojskly disponují velmi nízkou hodnotou prostupu tepla sklem Ug = 0,6 W/m2K. Celkový prostup tepla oknem Uw činí 1,1W/m2K. Díky využití teplého vnitřního rámečku Swisspacer V se dále snižuje možnost nepříjemného rosení okenních skel, protože pomáhá zvyšovat povrchovou teplotu na vnitřní straně izolačního skla. Spolu s tím přispívá i k úsporám energie na topení, neboť se díky němu dále snižuje prostup tepla oknem i rámem.

Tepelně-izolační vlastnosti okna dále zlepšuje dodatečné vypěnění izolačních zón rámu. Stavební hloubka nutná pro zabudování okna je 72 milimetrů. Okna s rámy Heroal 110 ES jsou stálobarevná a mají reprezentativní vzhled. Při využití speciálních skel poskytnou také účinnou ochranu proti hluku zvenčí.

Dřevo či hliník? Dřevohliník!

Základem dřevohliníkových oken je vícevrstvý lepený hranol. Ten jim poskytuje všechny přednosti dřevěných profilů, zejména tvarovou stálost a stabilitu. Hliníkové opláštění přitom zajišťuje jeho prakticky neomezenou životnost. Okna tak nepotřebují údržbu a péči o povrchovou úpravu. Profily Vekra Alu Design Classic, Softline a Linear lze dodat také s vloženou tepelnou izolací v hliníkovém opláštění.

Z interiérové stany, lze volit mezi základním eurooknem ze smrku, borovice, dubu či meranti, barva venkovního hliníkového opláštění může být v souladu s barvou fasády domu. K výběru je škála barevných odstínů hliníkového opláštění od imitací dřeva až po pastelové barvy. Základní eurookna se vyrábí ve variantě s napojovanými i nenapojovanými dřevěnými lamelami. Tónování dřeva z interiérové strany je možné vybírat ze stejné barevné palety jako u dřevěných oken. Dřevohliníková okna jsou tak jedním z vrcholů konstrukce oken.

V případě Alu Design Classic je základem třívrstvý lepený hranol ze smrku, borovice, dubu nebo meranti. Jde o klasický design s plošně odsazeným křídlem. Tři těsnící roviny poskytují výbornou ochranu před nepřízní počasí. Těsnění v místě dotyku rámu a křídla účinně brání zatékání i při prudkém dešti. Standardem je hluboké uložení skla, které výrazně omezuje vznik kondenzátu, i teplý meziskelní rámeček. Stavební hloubka dosahuje 96 mm, zasklení se nabízí dvojsklem nebo trojsklem s možností výběru parametru Uw. Při zasklení Ug =0,5 je součinitel prostupu tepla oknem Uw = 0,72 W/m2K. Celoobvodové kování zajišťuje zvýšenou bezpečnost.

Polopředsazené oblé hliníkové opláštění Alu Design Softline poskytuje profilu atraktivní design. Rovněž je možné dodat tuto variantu s tepelně-izolační výplní hliníkového opláštění. Těsnění a oblý tvar opláštění křídla brání též zatékání i při prudkém dešti. Okno má tři těsnící roviny, uložení skla je v zasklívací polodrážce 23 mm, jež výrazně omezuje vznik kondenzátu. Stavební hloubka tohoto okna činí 100 mm.

Moderní vzhled přináší typ Linear, a to díky plošně srovnanému hliníkovému opláštění. Okno se vyznačuje obdobnými funkcemi jako předchozí model, těsnění a přesazené křídlo brání zatékání i při prudkém dešti. Napojované a nenapojovaná varianta dřeva se liší pouze esteticky. Stavební hloubka činí 90 milimetrů, dva bezpečnostní uzávěry v základní sadě celoobvodového kování zajišťují vyšší bezpečnost.

Model Integral okenní křídlo kompletně schovává v hliníkovém opláštění, a je tak vhodný pro nízkoenergetické a pasívní stavby. Skryté okenní křídlo zcela eliminuje zatékání při hnaném dešti. Okna se zajímavým moderním vzhledem výrazně omezují vznik kondenzátu v dolní části oken díky hlubokému uložení skla. Stavební hloubka je 90 mm, přičemž zasklení lze provést izolačním trojsklem špičkových parametrů. Standardně je dodáván i teplý meziskelní rámeček

Špičkový okenní profil Miratherm představuje hliníkové opláštění s nadstandardní tepelnou izolací vhodnou pro pasívní stavby. Odvětrané hliníkové opláštění disponuje vlastním systémem tepelné izolace. Hliníkové opláštění má integrován tříkomorový plastový izolační profil, v dolní části profilu se nachází speciální izolační vrstva. Tři těsnící roviny chrání interiér před nepřízní větrem, deštěm, mrazem i zvýšeným hlukem. K dispozici je napojovaná i nenapojovaná varianta dřevěných hranolů. Klasický nadčasový design s plošně odsazeným křídlem má stavební hloubku 130 mm. Umožňuje standardní zasklení izolačním trojsklem Uw =0,72 W/m2K. Izolační trojsklo je osazeno teplým rámečkem a celoobvodové kování SIGENIA AUBI se dvěma uzávěry nabízí zvýšenou bezpečnost ve standardu.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce