Vítězi 20. ročníku soutěže České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se staly rekonstrukce Staroměstského jezu na Vltavě v Praze a revitalizace Císařských lázní v Karlových Varech. Hlavní cenu získaly též konstrukčně zajímavá lávka přes kolejiště nádraží v Chebu a tramvajová vozovna Slovany v Plzni s největší zelenou střechou v ČR. Celkem byla oceněna práce projektových a realizačních tymů 12 staveb dokončených v letech 2021 až 2023, porota ocenila čestným uznáním i dvě technicky mimořádně obtížné stavby realizované v zahraničí: modernizaci plavebních komor na vodním díle Gabčíkovo a část tunelového obchvatu Stockholmu.
„Letošní ročník ukázal několik trendů. Platí, že čím lépe je projekt připravený, tím rychleji byl i povolený. A to často bez ohledu na jeho stavební, konstrukční nebo technologickou náročnost. Pokud něco prodlužuje povolování staveb, pak jsou to často dodatečné požadavky, změny zadání nebo jednání s dotčenými orgány v exponovaných místech,“ říká předseda ČKAIT Robert Špalek. Stavební povolení u oceněných staveb bylo letos stejně jako loni obvykle vydáno většinou do 1,5 roku po zahájení práce na projektové dokumentaci.
K dalším zjištěním vzešlým z letošních oceněných staveb patří „velmi přístupné ceny“ lávek v ČR, například lávka přes kolejiště nádraží v Chebu, byla realizována s náklady 98 000 Kč za m2, a to při složitých zakládacích podmínkách. V řadě jiných měst se je však možné setkat s několikanásobně vyššími jednotkovými náklady, aniž by výsledek přesvědčil konstrukčním řešením nebo urbanistickým přínosem.
Zhmotnění architektonické představy do konstrukčního řešení zavěšené lávky o dvou nestejně dlouhých a tvarovaných polích (jedno v konkávním a druhé v konvexním oblouku) porotci ocenili na lávce a cyklopropojení Dolní oblasti Vítkovice s centrem Ostravy, za kterým stál architekt Josefa Pleskota, který řešil obtížné založení lávky v místě zatíženém pozůstatky navážek a těžkého průmyslu. I v tomto případě jednotková cena nepřesáhla 106 000 Kč/m2 za kompletní lávku včetně založení, všech zkoušek a ostatních souvisejících prací. Mezi zahájením projektových prací a získáním stavebního povolení uplynul rok, další rok trvala realizace stavby.
Výjimečné stavby mohou na trhu patřit k cenově nejvstřícnějším, což dokládá další zdařilá realizace kvarteta čtyřpodlažních bytových domů v Dobrušce s převažujícími byty o dispozici 3+kk. Dostupné bydlení vzniklo mezi léty 2021 – 2023, obytný soubor byl navržen jako nízkoenergetický a dosáhl vysokého stupně standardu PENB A – na vytápění je potřeba zhruba 20 až 30 kWh/m2 a rok. Prodejní ceny bytů nepřekročily 46 000 Kč za m2 plochy navzdory tomu, že realizace probíhala v době skokově rostoucích cen stavebních materiálů.
Nová vozovna Slovany v Plzni je obrovským průmyslovým areálem v centru Plzně, v němž se servisují a odstavují všechny tramvaje ve městě. Jeho největší zelená extenzivní střecha v ČR významně zlepšuje mikroklima, snižuje hlučnost, prašnost i teplotní zatížení okolí.
Cena Inženýrské komory 2023
Zvláštní cena dostupné a udržitelné bydlení
Čestné uznání
Cena veřejnosti a cena Pojišťovacího makléře ČKAIT
Kompletní výsledky a další informace jsou na https://cik.ckait.cz/
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |