Více než polovina všech odpadů v ČR pochází ze stavebnictví, mezi léty 2015 až 2020 to bylo ročně 18 až 22 milionů tun stavebních a demoličních odpadů. Z toho 2/3 tvoří výkopová zemina, kamení a hlušina, které lze relativně snadno recyklovat. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) usiluje o zavádění inovací, důvodem jsou také stoupající ceny stavebních surovin, dlouhodobý nedostatek a snaha vyhnout se otevírání nových lomů. Recyklace a cirkulární ekonomika jsou i jednou z priorit EU a jejího programu Green Deal.
České stavebnictví čeká recyklovat 4 až 6 miliony tun stavebního a demoličního odpadu ročně. Jde o 22 – 28 % veškerých odpadů. Ty lze druhotně využít a vyrobit z nich opět beton, cihly, případně i asfalt či kamenivo. V mnoha případech lze recyklovaným odpadem nahradit i stavební kámen, jenž patří k hlavním materiálům v českém stavebnictví při opravách i výstavbě nových dopravních komunikací.
„Již několikrát autorizované osoby upozornily na fakt, že pokud se nebude zvyšovat podíl recyklovaného kameniva, nebude například z čeho realizovat vysokorychlostní železniční tratě,“ upozorňuje předseda ČKAIT Robert Špalek. Komora se proto snaží, aby se recyklace a cirkulární ekonomika staly běžným postupem mezi jejími 32 000 členy.
„Musí se zcela změnit přístup k demolicím, výrobě kvalitního materiálu pro recyklaci musí předcházet třídění už během odstraňování staveb. Díky zkušenostem ze zahraničí, k nimž se přidává i invence tuzemských vědců a výzkumníků, jsou již k dispozici strojové sestavy a postupy. Zcela jistě jde o velkou příležitost pro soukromý sektor, například v oblastech, kde dochází k útlumu těžební činnosti nebo těžkého průmyslu,“ doplňuje Miroslav Škopán z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, který stojí v čele Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů v ČR.
ČR má s recyklací stavebních a demoličních odpadů a jejich „oběhovým“ navracením do stavebního procesu letité zkušenosti. Od roku 2016 roste podíl vytříděného a zpracovaného stavebního kamene i štěrkopísků. Dvojciferně se zvyšuje rovněž objem produkce recyklovaných minerálních materiálů. Roste také poměr recyklátů k celkové produkci inertních minerálních materiálů. Zatímco v roce 2011 to bylo kolem 4 %, v roce 2018 už téměř 14 %, údaje z let 2019 a 2020 však vykazují stagnaci. Odborníci považují za optimální stav, kdy budou recykláty tvořit 30 % produkce tohoto materiálu. To platí pro většinu materiálů a surovin, které je do cirkulárního procesu ve stavebnictví možné zahrnout.
Podle ČKAIT vedou k ideálnímu podílu recyklovaných surovin, které nijak nesnižují kvalitu staveb a nahradí omezovanou těžbu z přírodních zdrojů, tři provázané cesty:
S ohledem na vysokou aktuálnost témat recyklace stavebního a demoličního odpadu a aplikaci aspektů cirkulární ekonomiky ve stavebnictví připravuje ČKAIT odborné vzdělávací akce pro autorizované osoby. Například již v březnu proběhne další seminář a webinář na téma „Využití stavebních a demoličních odpadů“.
Poptávka po recyklaci bude stoupat, například společnost Brněnské komunikace nyní vyhlásily tendr na převzetí a recyklaci stavebních a demoličních odpadů vzniklých při opravách a údržbě dopravních komunikacích. Stacionární zařízení musí být v dojezdové vzdálenosti (cca 25 km) od provozovny zadavatele.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |