Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru zhotovitele stavby Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 a Prahu 5. Z pěti uchazečů nabídlo konsorcium TBR Firesta Strabag nejlepší nabídku ceny, doby zhotovení i délky záruční doby s cenou 1,075 miliardy Kč bez DPH a dobou realizace 810 dnů.
Dvorecký most překlene Vltavu mezi zlíchovským a podolským nábřežím. Cílem je zlepšit propojení města na obou březích Vltavy v jižní části Prahy především pro hromadnou dopravu, pěší a cyklisty. „V řádech týdnů podepíšeme smlouvu. Dvorecký most bude základním kamenem tzv. jižní tramvajové tangenty, která propojí tratě od Barrandova a Modřan. Zlepší se přestupní vazby mezi dopravními uzly Lihovar a Dvorce. Převedeme také část autobusových linek z Barrandovského mostu. Zlepšíme tím průjezd autobusů mezi Novodvorskou, Pankrácí a Smíchovem. Brzy budeme mít rozestavěné dva nové mosty Štvanickou lávku a Dvorecký most,“ doplňuje náměstek Adam Scheinherr.
Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Součástí projektu je návrh nové tramvajové a autobusové zastávky Dvorecký most. Stavba je koordinována s rekonstrukcí Barrandovského mostu, která je rozložena do etap, aby mohly být na nově vzniklý most plynule převedeny plánované autobusové linky.
Autory vítězného návrhu, který vzešel z architektonicko-konstrukční soutěže v letech 2017 až 2018, jsou architekti ze studia Atelier 6 a Tubes. „Dvorecký most bude jednou z velmi výrazných pražských staveb, na níž se bude finančně podílet EU. Pro tyto účely se podařilo vyčlenit téměř půl miliardy korun z operačního programu Doprava. Návrh mostu je elegantní a odkazuje ke kubismu a brutalismu, které mají v Praze velkou tradici. Podmostí nabídne multifunkční prostor pro volnočasové a kulturní vyžití včetně kavárny. Se světelnou instalací se zapojí i Krištof Kintera, jeden z nejvýraznějších současných českých umělců,“ dodává primátor Prahy Zdeněk Hřib.
Návrh nemá konstrukci nad mostovkou, takže by měl nenásilně zapadnout do vltavského údolí. Při hledání tvarového řešení se autoři inspirovali Františkem Menclem, který byl projektantem mostů pro Prahu v 1. polovině 20. století. Mencl si uvědomoval důležitost, aby most zapadl do okolní zástavby a městské krajiny a nenarušoval vzhledem cenné panorama. Mosty podle něj měly respektovat podobu těch starších, tedy svých předchůdců či vzorů.
Kintera zpracovává podobu prostoru pod mostem formou výtvarného díla. Vznikne multifunkční pomyslná kubistická krajina a „botanická zahrada“ pouličního osvětlení. Součástí projektu je kromě kulturní arény také kavárna s občerstvením, pikniková zóna nebo Kinterova autorská socha.
V rámci vyhodnocování veřejné zakázky bylo posuzováno, zda Strabag nespadá pod sankce EU. Dvě externí advokátní kanceláře a odbor veřejných zakázek Magistrátu hl. m. Prahy vyhodnotil, že tato firma pod sankce nespadá hlavně vzhledem k tomu, že od 8. dubna 2022 je mezi skutečnými majiteli pouze rodina Haselsteinerů z Rakouska.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |