Ředitelé stavebních firem se ze 47 % kloní k názoru, že mzdy jsou adekvátní současným možnostem, zatímco 53 % si myslí, že nejsou dostatečné. V příštím roce očekávají další růst mezd v průměru o 8 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2023 CEEC Research.
Diskuse o platové „spravedlnosti“ ve stavebnictví jsou živé zejména v současné době, kdy stavební produkce vykazuje pokles o 1,5 % a pro rok 2024 se čeká prohloubení propadu o 2,7 %. Firmy se snaží zajistit, aby pracovníci byli spravedlivě odměněni a aby stavebnictví zůstalo atraktivním odvětvím pro nové pracovníky. „Problémem stavebnictví je nedostatečný zájem o technické vzdělávání a fakt, že po vystudování stavební fakulty do oboru směřuje méně než polovina absolventů. Jedním z důvodů je, že v jiných oborech nacházejí lepší platové podmínky,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek. „Dlouhodobě vytváří tlak na růst mezd nedostatek pracovníků a přehřátý trh práce. Průměrné mzdy ve stavebnictví stále nedosahují mzdového průměru ČR,“ dodává generální ředitel Wienerberger Kamil Jeřábek.
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků firmy řeší náborem zahraničních zaměstnanců. Ty využívá 76 % stavebních firem. Pro většinu z nich je hlavním důvodem nedostatek dostupné pracovní síly na místním trhu (92 %). V sektoru stavebnictví pracovalo v uplynulém roce 406 tisíc zaměstnanců, přičemž 71 tisíc z nich byli cizinci a z těch více než polovina byla ze zemí mimo EU.
„Vnímáme závislost sektoru na cizincích, ale pozitivně vnímáme trend, že stoupá potírání šedé ekonomiky nelegálního zaměstnávání. Letos bylo provedeno 2500 kontrol ve stavebních firmách a bylo odhaleno více než 500 nelegálních zaměstnanců. Pokuty dosahují 40 miliónů korun,“ líčí Jaroslav Stádník z Ministerstva práce a sociálních věcí
Podle 42 % dotázaných ředitelů stavebních společností má na vývoj mezd velmi významný vliv inflace. Podle 52 % je její inflace patrný, ale ne rozhodující. Pouze 7 % si myslí, že vliv inflace je minimální. V důsledku toho zaměstnavatelé přizpůsobují platové politiky, aby se neopakoval odliv pracovníků ze stavebnictví jako před 15 lety v době globální ekonomické krize.
„Jdou proti sobě protichůdné tlaky. Stavebnictví prochází recesí a zaznamenáváme vyostření konkurenčního boje vedoucího ke stlačení odbytových cen. Firmy budou muset výrazně šetřit. Proti tomu jde očekávání zaměstnanců, že mzdy musí být zvyšovány, neboť vlivem inflace stoupají jejich životní náklady,“ říká generální ředitel Metrostavu Jaroslav Heran. „Dalším faktorem je nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovních sil v řadě oborů na stavebním trhu, což vede k vzájemnému přeplácení zaměstnanců mezi stavebními firmami,“ dodává.
Kromě inflace ovlivňují výši mezd také zisk a další ekonomické výsledky firmy (31 %), pracovní výsledky zaměstnanců (27 %) a konkurenční tlak na trhu práce (23 %). Dalším faktorem může být obava z nedostatku zaměstnanců (16 %). Ve více než polovině stavebních společností se mzda za poslední rok zvýšila minimálně o 10 %.
„Vývoj mezd je ovlivněn vysokou inflací, která vytváří výrazný tlak na jejich růst, abychom zaměstnancům zachovali reálnou hladinu příjmů. Vzhledem ke stále rostoucím nárokům by si naše odvětví obecně zasloužilo vyšší mzdy, ale současná situace na českém stavebním trhu to zcela neumožňuje, pokud chceme zároveň zůstat konkurenceschopní,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti STRABAG Moritz Freyborn.
„Pro udržení konkurenceschopnosti je řešením do budoucna získávat více pracovníků ze zahraničí ze zemí, které jsou nám kulturně blízké. Jestli ale někomu vydají úřady pracovní povolení, tak by se měly ptát zaměstnavatele, zda je s prací takových zaměstnanců spokojen, a teprve pak ta povolení prodlužovat,“ myslí si ekonomický poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Další zvyšování minimální mzdy, které plánuje vláda, představuje problém pro 32 % stavebních firem, pro 68 % nikoli. Počty kmenových zaměstnanců, kteří patří ke stálému pracovnímu týmu, a nejde o externí pracovníky, zůstal přibližně na stejné úrovni u 68 %. U 21 % se počet snížil, u 11 % se zvýšil.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |