Obce a další právnické osoby mohou nyní žádat o finanční prostředky na výstavbu, rekonstrukce a nákupy dostupných nájemních bytů. Celkem je v programu k dispozici 7 miliard korun. Žadatelé mohou získat podporu ve formě kombinace dotace a úvěru až do 90 % výdajů. Maximální částka, kterou Státní fond podpory investic (SFPI) může žadateli přispět, je 250 milionů Kč. O finanční podporu na výstavbu mohou žádat právnické osoby včetně územních samosprávných celků. Možnost nákupu bytů mají pouze obce, církve a neziskové organizace.
„Cílem nového programu je podpořit vznik dostupného nájemního bydlení a postupně obnovit bytový fond ve vlastnictví obcí a dalších právnických osob. Jde o systémové řešení,“ říká ředitel SFPI Daniel Ryšávka. „Vysoké náklady na bydlení se bohužel dotýkají většiny z nás, proto jsou podmínky programu nastaveny tak, aby je splnilo 80 % lidí v ČR, kteří nedisponují vlastním bydlením,“ dodává Ryšávka.
Asociace nájemního bydlení považuje vyhlášený program SFPI Dostupné nájemní bydlení za jeden z prvních skutečně užitečných nástrojů pro rozvoj nájemního bydlení v ČR. Pomůže růstu počtu bytů a umožní zapojení soukromého sektoru. „Někteří naši členové se do programu již aktivně zapojují a zdá se, že privátní sektor opravdu bude moci spojit síly s městy a kraji při výstavbě a rekonstrukci nájemních bytů. Program má ambici být skutečný game changer, protože 20 let tady nic podobného nebylo,“ říká prezident ANB Jakub Vysocký.
„Cest, jak propojit soukromý a státní sektor je několik a zapojit se mohou jak developeři, tak profesionální správci nájemních bytů, poradci a banky. Ideální způsob je, aby si obec našla silného partnera, který ji pomůže spočítat a doporučit financování, připravit projektovou dokumentaci a administrativní procesy, vybrat stavitele a také doporučit, jak nejlépe byty spravovat. V ANB jsme po prostudování podmínek podpory přesvědčeni, že se program Dostupné bydlení při správném nastavení projektů vyplatí jak soukromému sektoru reprezentovanému především developery, institucionálními pronajímateli a bankami, tak obcím a městům,“ tvrdí člen prezidia ANB a generální ředitel jednoho z největších pronajímatelů bytů v ČR Heimstaden Jan Rafaj.
Aby obce mohly program využít, musejí počítat s tím, že přímá dotace dosáhne nejvíce 30 % a zbytek bude výhodný úvěr s úrokovou sazbou ve výši základní sazby EU pro ČR snížené o 3 procentní body, což je nyní úroková sazba 1,68 %. Následný provoz bytů musí splnit podmínky jako je například trvalá udržitelnost po dobu minimálně 20 let nebo výše nájemného, která nesmí překročit nákladové nájemné stanovené vyhláškou a být vyšší než výše nájmu v místě a čase obvyklém. K určení maximální výše nájmu bude stát využívat v květnu zprovozněnou Cenovou mapu nájemního bydlení.
S přípravou na realizaci projektů zájemcům pomůže i osm nově zřízených Regionálních center SFPI, která zajišťují podporu starostům a starostkám v regionech. Centra navíc spolupracují se širokou sítí externích specialistů.
Podrobné informace o programu naleznete zde. Žádosti se podávají elektronicky přes Klientský portál SFPI.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |