Poslanci začali v rámci prvního čtení projednávat nový stavební zákon, druhým čtením by mohl projít v prosinci nebo v lednu. Po podpisu prezidenta má začít platit v první polovině roku 2021. Nabývat účinnosti bude postupně, celková účinnost se z důvodu koordinace s digitalizací stavebního řízení předpokládá od 1. července 2023.
Cílem je zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů ve všech právních předpisech, které upravují nebo se dotýkají veřejného stavebního práva. „Naše země potřebuje nový moderní dynamický stavební zákon pro 21. století. Bez něho se při povolování staveb nedostaneme kupředu a nedokážeme být konkurenceschopní vůči okolním státům. Máme před sebou příležitost, která nám do budoucna pomůže dostat se z ekonomické krize,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Nutná je reforma stavební správy, maximální integrace dotčených orgánů a tlak na dodržování lhůt státem. Rekodifikaci stavebního zákona musí zároveň provázet digitalizace stavebního řízení. S novým stavebním zákonem mají stavebníci do roka vědět, zda mohou stavět, či nikoli, včetně odvolání a přezkumu. Nyní trvá povolovací proces u dálnice v průměru 13 let a bytový dům v Praze trvá povolit více než pět let.
„Jsem přesvědčena, že poslanci dnes začnou projednávat dobrý zákon, který je vyváženým kompromisem mezi veřejnými a soukromými zájmy. Pokud ale poslanci vznesou návrhy, které zákon ještě vylepší, jsme připraveni spolupracovat na jejich zanesení do zákona tak, aby nebyla narušena jeho provázanost a aby fungoval jako celek,“ dodala Dostálová.
Věcný záměr původně počítal s čistě státní stavební správou. Po dohodě se Svazem měst a obcí a ministerstvem vnitra došlo letos v lednu k dohodě, že na obcích zůstanou stavební úřady dál v přenesené působnosti. Ty budou ponechány především na obcích s rozšířenou působností a na některých dalších, které splňují zákonem vymezená kritéria. O stavbách nadmístního významu bude rozhodovat krajská stavební správa v gesci státu. Pro strategické stavby státu vznikne Specializovaný stavební úřad, aby se už nestávalo, že bude úsek Pražského okruhu za více než 10 miliard korun umísťovat malý stavební úřad v Uhříněvsi. V čele státní stavební správy stane Nejvyšší stavební úřad, který bude ústředním správním úřadem a bude podřízen vládě.
Co přinese nový stavební zákon nového?
Milníky nového stavebního zákona
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |