Město Pardubice vypsalo architektonickou soutěž na návrh nové budovy Základní umělecké školy. Vítězný návrh by měl být znám letos na podzim. Škola pro čtyři umělecké obory vyroste v největším sídlišti Polabiny a navštěvovat ji bude až 1200 žáků. Předpokládá se, že celkové náklady na realizaci záměru se budou pohybovat kolem 220 milionů korun bez DPH.
„Rozhodli jsme se pro formu architektonické soutěže o návrh jednak z důvodu jasné vize vedení ZUŠ, ale především pro výjimečnost celé stavby. Nová ZUŠ nabídne výuku ve všech čtyřech vyučovaných oborech, a to v tanečním, hudebním, výtvarném a literárně-dramatickém, současně by měla přinést společenské prostory pro pořádání kulturních akcí. Počet vyučovaných dětí se nebude řídit malou rozlohou prostorů, které jsou dosud k dispozici. Optimální stavební program by měl odpovídat funkčností a praktičností vysoké poptávce po tomto druhu zájmového a kreativního vzdělávání v Pardubicích,“ říká náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký. Nová budova ZUŠ by měla vyrůst na polabinské jedničce na pozemcích města, ze kterých se bude stěhovat Základní a praktická škola Svítání po dokončení rekonstrukce objektu v Klášterní ulici.
ZUŠ v Polabinách funguje od roku 1969, výuka dětí probíhá ve čtyřech budovách po celém území velkého sídliště a třech dalších odloučených pracovištích. To komplikuje nejen práci pedagogů, ale i spolupráci mezi jednotlivými obory a brzdí rozvoj školy. „Měla by být, vedle výchovné funkce, novým přirozeným kulturním a společenským centrem Polabin. Měla by poskytovat komfort a možnost vyučovat i vystupovat s velkými soubory. Měla by poskytnout možnost širšího využití nových technologií v rámci výtvarky,“ líčí ředitel ZUŠ Jiří Kabát.
Mezi podmínkami, které musí vítězný architektonický návrh splňovat, je například, že součástí bude víceúčelový sál s pódiem pro minimálně 200 lidí se zázemím i kavárna s malým pódiem pro alternativní hudební styly. Podmínkou je také dostatečně velký vstupní prostor do budovy, který bude i zázemím pro rodiče čekající na děti, stejně jako dostatek prostoru pro výuku všech oborů či bezbariérovost. Součástí architektonického návrhu má být též využití zahrady, vztah nové budovy k veřejnému prostoru a také využití střech pro výuku v exteriéru.
Zájemci o účast v soutěži musí do 11. května městu předložit přihlášku, včetně portfolia referenčních prací. Maximálně osm uchazečů, kteří nejlépe splní podmínky pro účast v soutěži, bude vyzváno ke zpracování a podání soutěžních návrhů. Ty musejí odevzdat do 25. července 2022. Porota soutěže bude podané návrhy hodnotit ve druhé polovině srpna.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |