Praha je 15. nejatraktivnějším evropským městem pro společnosti z oboru finančních technologií. Při sestavení Indexu se Savills ve své zprávě European Fintech Occupier Outlook 2020 zabývala 16 proměnnými v rámci tří hlavních kritérií – demografie, talent a inovace, cenová dostupnost a podnikatelské prostředí – ve 23 klíčových evropských městech. Vede Londýn před Berlínem a Paříží, před Prahou skončily i Varšava a Budapešť.
„Fintech“ společnosti se budou řadit mezi stále významnější skupinu uživatelů prostor komerčních nemovitostí. Poptávka po kancelářských prostorách těchto firem se pravděpodobně ukáže jako jedna z odolnějších vůči strukturálním změnám v ekonomikách a bankovních sektorech. Pandemie Covid-19 ukázala, jak rychle může dojít ke změnám, a nastartovat digitalizaci tradičního bankovního a finančního sektoru v klíčových evropských zemích,“ říká ředitel týmu zastupování nájemců v Savills Matthew Fitzgerald. „Globální finanční krize v roce 2008 podpořila podnikání, které spolu s nárůstem kontroverzí kolem velkých bank přineslo vstup challenger bank a řady start-upů. Jsem přesvědčen, že v důsledku koronavirové krize dojde k dalšímu posílení tohoto odvětví,“ tvrdí.
Na vrcholu Indexu se nejatraktivnější evropská města umístila především kvůli propojení stávající infrastruktury finančních služeb, solidního demografického základu, dostatku talentovaných lidí a inovací, relativní cenové dostupnosti a atraktivního podnikatelského prostředí. Praha dosáhla vysokého hodnocení u kritéria cenové dostupnosti a podnikatelského prostředí, vzhledem k relativně nízké sazbě daně z příjmu právnických osob (19 %), nízkým průměrným celkovým nákladům na zaměstnávání softwarového inženýra (35 000 eur ročně) a nízkým nákladům spojeným s nájemným (285 eur za m2), což by mohlo vytvořit budoucí poptávku po kancelářských prostorách, jestliže se další společnosti rozhodnou působit v některé z východoevropských zemí.
Savills European Fintech Occupier Index
(Savills: Evropský index uživatelů prostor z oboru fintech)
Zdroj: Savills Research, Oxford Economics, World Bank, European IPO, The Times, Eurostat, KPMG, Numbeo, Payscale, Glassdoor
„Praha se může pochlubit mnoha atributy k vytvoření silného fintech centra – rozvinutý trh rizikového kapitálu, příznivé podnikatelské prostředí, dobré technické univerzity, velký podíl ICT specialistů mezi pracovní silou a vysoká penetrace internetu a chytrých telefonů – což vede k poměrně vysoké přítomnosti fintech společností s ohledem na velikost Prahy. Vzhledem k tomu, že se začínající fintech společnosti rozrůstají, nabírají stále více zaměstnanců a stávají se dobře etablovanými na trhu, povedou tyto změny v některých případech k přechodu z flexibilních na konvenční kanceláře a možná se dokonce některé tyto společnosti stanou hlavními nájemci budov. Fintech společnosti se obvykle stěhují z flexibilních do konvenčních kanceláří v průměru za 4,5 měsíce po obdržení rizikového kapitálu pro financování svých aktivit,“ dodává říká Petr Florián z oddělení pronájmu kancelářských prostor Savills ČR a SR.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |