Poptávka po kancelářích v certifikovaných budovách se během posledních pěti let v Evropě zvýšila z 24 na 31 procentních bodů. Vzhledem k dostupnosti budov na trhu se podíl pronájmů v udržitelných budovách na celkovém objemu uzavřených smluv pohybuje od 4 % v Lisabonu až po 80 % v Praze, což je nejvíce ze všech sledovaných měst. V Bratislavě se jedná o 60 %, západní metropole evidují mezi 20 až 30 %, uvádí nejnovější analýza CBRE.
Majitelé certifikovaných nemovitostí vyberou na nájemném o 21 % více než vlastníci necertifikovaných budov. Nejvíce dosáhnou v Kodani (o 29 %), Barceloně (o 27 %) a Amsterodamu (o 26 %). V Praze se jedná o 13 %. Výše nájmu je mj. ovlivněna nabídkou konkurenčních projektů, i z toho důvodu jsou v české metropoli nižší výnosy než třeba v Madridu nebo Paříži. Nicméně již ve 3. čtvrtletí 2021 úroveň nájemného v certifikovaných budovách rostla rychleji než trh jako celek. „Kromě toho, že certifikované budovy patří v rámci celkové nabídky na trhu mezi nejnovější s nejvyšším technologickým standardem, vyplývá ochota nájemců platit vyšší cenu za kanceláře především z nižších provozních nákladů, což nájemcům může částečně kompenzovat vyšší nájem,“ říká vedoucí týmu pro oblast udržitelnosti v CBRE Jiří Stránský.
Na tuzemském trhu je certifikováno jedním z mezinárodně uznávaných systémů BREEAM či LEED více než 40 % administrativních nemovitostí. ČR se s dalšími zeměmi v regionu CEE řadí mezi premianty Evropy – průměr se pohybuje kolem 20 %. Nejméně certifikovaných nemovitostí (3 %) je v Lisabonu, nejvyššího podílu (54 %) dosahuje Varšava. „Středoevropský region a jeho čtyři metropole Praha, Bratislava, Budapešť a Varšava jsou poměrně mladé trhy, kde moderní kancelářská výstavba začala teprve před pár dekádami. Zároveň je zde silná developerská aktivita a s tím související konkurence. Současně jsou také vlastníci ochotni dodatečně certifikovat již existující objekty,“ říká Jiří Stránský.
Za hlavní faktor při výběru kancelářských prostor společnosti stále považují lokalitu, nicméně z analýzy vyplývá další preference nájemců – certifikované udržitelné budovy. Ty proto mají nižší neobsazenost než kancelářský trh jako celek. Největší rozdíl je ve Francii, ve 3. kvartále dosahovala neobsazenost v Paříži 6,7 %, zatímco u certifikovaných budov jen 1,5 %; v Lyonu se pohybovala na 4,8 %, ale u certifikovaných staveb pouhých 0,5 %. Pandemie loni způsobila růst počtu volných kanceláří, a to i v certifikovaných objektech. V Praze (7,02 %), Budapešti (9,37 %) a ve Varšavě (12,32 %). Hlavním důvodem je ale především fakt, že tato města mají také jeden z nejvyšších podílů certifikovaných budov na evropských trzích.
Analýza proběhla ve 12 evropských zemích (kromě ČR v Dánsku, Francii, Itálii, Maďarsku, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Slovensku, Španělsku a Švédsku), na 22 000 nájemních smlouvách na 26 milionů m2 kanceláří od roku 2016 do 1. pololetí 2021. Nejrozšířenějším systémem je BREEAM, následují LEED, DGNB, HQE a WELL.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |