Stavebnictví v roce 2025 by mělo podle průzkumu mezi stavebními firmami růst o 1,3 procenta, zatímco v příštím roce klesnout o 2,7 %. Za tři čtvrtletí letos zatím vykazuje pokles o 1,5 procenta a obdobným výsledek se očekává za celý rok. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2023 CEEC Research.
Ředitelé firem pozemního stavitelství očekávají v roce 2024 pokles o 2,5 %, inženýrského stavitelství o 3 %. „Stavebnictví bude v příštím roce dále klesat. Stále totiž kvůli nepříznivé ekonomické situaci, drahým úvěrům, nižší poptávce a nepřiměřeně vysoké ceně stavebních dodávek dochází k odkladu množství projektů. Zlepšení může přinést snížení cen stavebních dodávek, a to minimálně o 15 % oproti cenám z loňska,“ říká předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.
„Věříme, že se trh stavebních zakázek postupně rozhýbe. Přispěje k tomu klesající inflace, stabilizace cen energií a ostatních vstupů. Rizikem přirozeně jsou nové otřesy globálních konfliktů, které mohou vyvolat další nejistotu na trzích a cenové šoky. Evropa i ČR jsou ale na tyto situace mnohem lépe připraveny než před ruskou agresí na Ukrajině,“ tvrdí ministr dopravy Martin Kupka.
„Od července příštího roku se v plné míře začne projevovat nová regulace stavebního práva. Zjednodušení povolování staveb je ale pouze jedním z celé řady kroků, kterými ministerstvo pro místní rozvoj podpoří výstavbu a zvyšuje dostupnost bydlení v Česku. S pomocí Národního plánu obnovy a zapojením soukromých zdrojů chceme nastartovat dlouhodobý trend rozšiřování obecních bytových fondů,“ dodává ministr Ivan Bartoš.
Produkci českého stavebnictví naopak pozitivně ovlivňuje vyšší množství rekonstrukcí budov a vývoj veřejných zakázek. Podle údajů za 1. až 3. čtvrtletí bylo meziročně zadáno o 23,1 % zakázek více. Hodnota těchto zakázek činila 167,9 miliardy Kč, což představovalo růst o 19,2 %. „Zaznamenáváme zajímavý objem rekonstrukcí systémů vytápění, chlazení a větrání na ekologicky úsporné technologie. Dotační programy SFŽP významně podporují tento trend. U průmyslové výstavby nebo veřejných zakázek stále řešíme množství projektů. U kancelářských budov a obchodních center očekáváme nadále více investic do rekonstrukcí než do nově zahájených projektů,“ líčí jednatel Daikin Vladimír Steiner.
Kapacity stavebních společností pokračují stále v poměrně vysoké úrovni vytížení 93 %. Vysoká kapacitní vytíženost je dána především setrvačností zakázek, které jsou nasmlouvány z minulých období. Vytíženost na příští rok podle ředitelů stavebních společností výrazně klesne. Pro příští měsíce očekávají, že průměrně klesne na 85 %. Podle 48 % firem je vytíženost ve srovnání s minulým obdobím již nyní nižší. Některé společnosti nyní mají zakázky pouze na dva až tři měsíce.
„Další segment stavebnictví, kterým jsou projektanti a inženýrské firmy, očekávají příští rok stagnaci projektových prací a nečekají zásadní oživení projektů pro stavaře,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek. „Na příští rok jsou však delší dobu připravovány některé velké strategické investiční akce státu, kde očekáváme jejich spuštění s platností nového liniového zákona, což by mělo přílivu práce pro stavebnictví pomoci,“ míní.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |