Ministerstvo životního prostředí představilo novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF). Nově dochází k ochraně nejkvalitnější zemědělské půdy před výstavbou rozsáhlých logistických a nákupních center či fotovoltaických elektráren. Krajinné prvky jako skupina dřevin, stromořadí nebo mokřady se stanou nově součástí zemědělské půdy. Zároveň úpravou zákona vznikne prostor pro rozvoj agrovoltaiky na chmelnicích, vinicích a ovocných sadech. Během dubna novelu předloží ministr Petr Hladík na projednání vládě, nabýt účinnosti má nejdříve začátkem roku 2024.
„Za poslední dekády jsme si zastavěli krajinu obřími sklady a nákupními centry, které mnohdy leží i na té produkčně nejcennější půdě. Novelou o ochraně zemědělského půdního fondu tomu dáváme zákonnou stopku,“ uvedl Hladík.
Novela ZPF zavádí zákaz využít zemědělskou půdu I. a II. třídy ochrany (podle Bonitované půdně ekologické jednotky tzv. BPEJ) pro záměry obchodu nebo skladování o rozsahu větším než hektar a zákaz využít tyto půdy pro fotovoltaické elektrárny. Plošnou ochranu kvality zemědělské půdy znásobí i řada navrhovaných změn na zmírnění eroze, mezi nejvýznamnější patří podpora realizace krajinných prvků na zemědělské půdě a dále možnost využívat nejkvalitnější půdy zařazené do I. či II. třídy ochrany jako plantáž dřevin na energetické využití.
V reakci na probíhající klimatickou změnu, snahu o rozšiřování kapacity obnovitelných zdrojů energie a vývoj nových řešení výroby elektřiny ze slunečního záření přichází návrh novely ZPF s definicí tzv. agrovoltaické výrobny elektřiny. „Dvojnásobné využití sluneční energie, tak vnímám fotovoltaiku nad vinicemi, chmelnicemi nebo ovocnými sady. Je to perspektivní pro rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a posilování energetické soběstačnosti zemědělců,“ dodává Hladík s tím, že novela zamezí rozvoji velkých fotovoltaických elektráren na hodnotné zemědělské půdě. „Panely tak nebude možné umístit přímo na půdy zařazené do I. a II. třídy ochrany. Solární elektrárny, které na této půdě mají povolený dočasný zábor, by po jeho vypršení měly skončit,“ upozorňuje.
„Pro systémy agrovoltaických elektráren bude muset být ale v první řadě zajištěna zemědělská produkce a ta bude moci být v takovém případě kombinována s výrobou elektřiny pomocí solárních panelů. Pak nebude půda vyjímána ze zemědělského půdního fondu. Panely na výrobu elektřiny budou moct být umístěny nad zemědělskými kulturami nebo v řadách," přibližuje ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Agrovoltaické elektrárny je ideální instalovat na těchto trvalých kulturách, protože vyžadují méně intenzivní zemědělské práce a jsou méně náchylné na stínění než jednoleté plodiny. To umožňuje snadnější začlenění solárních panelů do zemědělského prostředí a minimalizuje negativní dopady na výnosy plodin. Agrovoltaika bude umístěna tak, aby nepřekážela zemědělskému obhospodařování pozemku. Zemědělská půda se navíc kvůli realizaci agrovoltaické výrobny elektřiny nebude odnímat s tím, že zemědělská činnost bude představovat převažující využití pozemku.
Podrobnosti agrovoltaického zařízení, jako například výčet druhů zemědělské kultury na zemědělském půdním fondu vhodných pro agrovoltaiku, maximální výkon instalovaných solárních panelů či podrobnosti následné rekultivace, bude specifikovat prováděcí předpis k novele zákona o ochraně ZPF. Tím bude společná vyhláška Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství.
Prezentace k novele zákona o ochraně ZPF (PDF, 3 MB
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |