Dotační titul Ministerstva životního prostředí nabídne obcím 200 milionů korun na budování soustav tzv. domovních čistíren (DČOV). Jde o řešení zlepšení kvality vod v případech, kdy není možné kvůli terénu, vysokým nákladům nebo technickým důvodům vybudovat klasickou čistírnu odpadních vod. O dotace požádají od 2. března obce, čistírny instalují přímo v domácnostech.
„V předchozích výzvách na DČOV si obce peníze rozebraly čtyři měsíce před stanoveným termínem. Obce mají o čištění odpadních vod zájem, je to efektivní a ekonomické řešení. Ke kanalizaci není připojeno stále více než 1,5 milionu lidí a tomu mj. odpovídá i nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR,“ uvádí ministr Richard Brabec. Do předchozích dvou výzev poslalo projekty šest desítek obcí. Za 240 milionů tak vznikne více než 2000 domovních čistíren pro téměř 10 000 obyvatel.
Na decentralizované čistění odpadních vod vsadili například v obci Starkoč na Kutnohorsku. Obec loni v létě zkolaudovala 41 DČOV propojených do sítě, připravuje se dalších 20 čistíren. Kromě čisté vody a nižších nákladů přináší soustava další benefit v tom, že vyčištěná voda zůstává na místě a neodtéká pryč. „V době sucha je to velký bonus. Já používám přečištěnou šedou vodu na zalévání stromů, květin a trávníku,“ popisuje starosta obce Jan Jiskra.
Rezort přispívá na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných či bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Soustava musí odkanalizovat minimálně 30 % z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města. Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity čistírny od 100 do 240 tisíc korun.
„V předchozích výzvách se investiční náklady projektů pohybovaly od 400 tisíc do 20 milionů korun, dotace z nich může obcím pokrýt až 80 %,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. „Do způsobilých výdajů, ze kterých se vypočítává výsledná výše příspěvku, mohou žadatelé zahrnout náklady na přípravu projektu, nákup čistíren, jejich instalaci a související stavební práce, stejně jako technologie pro nepřetržitý monitoring systému či proškolení obsluhy,“ dodává.
Žádosti o podporu přijímá SFŽP ČR od 2. března 2020 do 30. června 2021, případně do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být zrealizovány nejpozději do konce roku 2024.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |