úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví má letos klesnout o 1,9 %, příští rok o 2,7 %

24.06.2022  |  Petr Bayer

Stavebnictví má letos podle průzkumu mezi podniky klesnout o 1,9 %, v roce 2023 o 2,7 %. Vyšší pokles trhu očekávají malé stavební společnosti a inženýrské stavitelství. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2022 CEEC Research. Jde o první signál poklesu sektoru, dosud se předpokládal mírný růst.

Krize na stavební sektor dopadá typicky se zpožděním, ředitelé firem proto očekávají, že v tomto roce, zejména v druhé polovině, dolehne na české stavebnictví vysoká a stále rostoucí inflace, s tím spojený růst hypotéčních sazeb, rovněž vliv války na Ukrajině a také nedostatek stavebních materiálů. „Firmy realizují zakázky, které byly vypsány v době pandemie. Například u veřejných zadaných zakázek v minulém roce došlo ke zvýšení objemu o 30,6 %. Aktuálně ale můžeme očekávat, že stavebnictví bude s postupujícími měsíci spíše svůj výkon brzdit. Mezi hlavní příčiny patří zejména vysoké úrokové sazby, ale i rychle rostoucí ceny stavebních materiálů spojené navíc s jejich nedostatkem,“ říká výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Menší stavební společnosti s ročním obratem do 100 mil. Kč očekávají pokles trhu o 2 % letos a v roce následujícím o 2,8 %, velké stavební společnosti očekávají snížení výkonu trhu o 1,8 resp. 2,7 %. V posledních letech byly také hojně vypisovány zakázky na budování infrastruktury, ty ovšem značně zpomalily, takže inženýrské společností letos predikují pokles trhu o 2,4 % a v roce 2023 o 3,9 %. Společnosti věnující se pozemní výstavbě očekávají v roce 2022 snížení trhu o 1,7 % a v roce dalším o 2,1 %. „Stavebnictví čeká složité období, nicméně s ohledem na velkou rozpracovanost projektů z předchozího období ještě v letošním roce neočekávám jeho zásadní propad, a to přes všechny problémy, se kterými se aktuálně potýká,“ popisuje předseda představenstva Chládek a Tintěra, Pardubice Martin Kvirenc.

Stavební společnosti mají v průměru kapacity vytíženy na 94 %, se stejným vytížením počítají i pro další kvartál. Nejvíce vytížené kapacity mají společnosti zabývající se inženýrskou výstavbou (94 %), které realizují velké množství zakázek. Naopak nejméně vytíženy jsou menší stavební společnosti (na 92 %).

S očekávaným poklesem trhu se pojí také očekávání poklesu tržeb. Stavební firmy počítají v průměru s poklesem tržeb o 1 % letos a o 2,2 % v roce 2023. Tato očekávání odráží také vývoj veřejných zakázek. „Rychle rostoucí ceny vstupů mají negativní vliv na všechny firmy v odvětví. Řada firem, především menších a závislých na zdražujícím úvěrovém financování, se může dostat do problémů a budou nuceny projekty minimálně na čas pozastavit, či trh opustit. My máme dostatečně silnou pozici a dlouhodobé zkušenosti, abychom překonali i tuto situaci,“ tvrdí předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

S vyšším poklesem tržeb počítají malé stavební společnosti, pro letošní rok o 1,7 % a v roce 2023 o 2,8 %. Velké společnosti čekají snížení o 0,4 resp. 1,8 %. Je to dáno také faktem, že malé společnosti většinou mají nasmlouvané zakázky na kratší dobu a jsou citlivější na změny trhu. „Podle našich odhadů poroste rezidenční bydlení mezi 11 – 15 % v roce 2022. V druhé polovině roku ale očekáváme ochlazení poptávky, která bude mít zřejmě zásadní vliv na vývoj v roce 2023. Opatrnost investorů je tvořena zejména nejasnou predikcí dalšího vývoje, zdražováním úvěrů na bydlení, vysokou inflací, nedostatkem kapacit kvalifikovaných pracovníků ve stavebních firmách a nedostupností některých stavebních materiálů,“ vysvětluje ředitel rozvoje Wienerberger Robert Krestýn.

Společnosti věnující se převážně inženýrské výstavbě očekávají pokles tržeb o 1,4 % letos a v roce 2023 o 3,1 %. Společnosti pozemní výstavby očekávají propad tržeb o 0,7 resp. 1,7 %. I tento vývoj odráží předpokládaný objem veřejných zakázek, kde panuje předpoklad, že klesne u inženýrských staveb. V současné chvíli mají stavební společnosti nasmlouvané zakázky v průměru na 9 měsíců dopředu. To je pro 46 % dotázaných společností stejně jako ve stejném období loni. Pro čtvrtinu se jedná o delší dobu v meziročním srovnání (25 %), a pro 29 % o pokles doby.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce