úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Studenti představili první českou městskou čtvrť, která vyrábí většinu energie

31.07.2020  |  Petr Bayer

Mladí talenti z českých i zahraničních vysokých škol architektury pracovali s reálnými podklady developerského projektu Nová Valcha v Plzni. Porota. 5. ročníku studentské soutěže Český soběstačný dům vybrala nejlepší návrhy, která šetrně hospodaří s pitnou vodou a vyrobí více než polovinu spotřeby elektřiny obyvatel. Do návrhu čtvrti s pracovním názvem Green District, kterou staví developer V Invest, se zapojilo více než 150 studentů. Na rozloze 4,4 hektaru se nachází rodinné i bytové domy, centrální park a další vegetace. Do finálového kola postoupilo 8 projektů, vítěz bude známý 12. srpna letošního roku.

„Každý rok v soutěži klademe důraz na praktickou stránku a skutečnou realizovatelnost návrhů. Proto je také každý ročník zasazen na reálnou parcelu a konfrontovaný se skutečnými podmínkami. Letošní ročník je ale výjimečný tím, že studenti poprvé navrhují komplexní urbanistické řešení navazující na reálný developerský projekt, což posouvá celou myšlenku udržitelnější výstavby zase o kousek dále,“ říká zakladatel projektu Český soběstačný dům Pavel Podruh.

Návrhy se liší urbanistickou koncepcí, počtem bytových jednotek v rodinných a bytových domech či vzhledem jednotlivých domů. Část finalistů shodně vycházela z myšlenky vytvořit „obytná hnízda“, polouzavřené celky s vnitřním prostranstvím, které slouží ke komunitním účelům. Další koncepty různým způsobem pracují s tím, že území tvoří od východu k západu určitý pás: ten rozdělují buď horizontálně, nebo vertikálně. Některé návrhy naopak rozbíjí geometrické členění území a přinášejí do něj nové struktury.

Všechny návrhy ale kladou důraz na zelené střechy osázené fotovoltaickými panely a také na včlenění přírodních vodních prvků do řešeného území. Navrhovaná čtvrť tak zvládne vyrobit a uložit si v bateriích více než polovinu elektřiny, kterou její obyvatelé spotřebují, a zároveň pomáhá zmírňovat efekt městského tepelného ostrova, tedy ohřívání krajiny ve městech.

„Projekt na Nové Valše je specifický tím, že kombinuje bytové a rodinné domy. Urbanisticky tedy musí být členěný tak, aby na jedné straně efektivně využil vymezený prostor, na druhé straně musí ctít soukromí obyvatel v rodinných domech a vytvářet předpoklady pro spokojené soužití všech obyvatel,“ říká ředitel V Invest Jaroslav Vondřička. Další výzvou bylo jílovité podloží v místě výstavby. „Zadání kladlo velký důraz mj. na zadržování a využívání dešťové vody. Jílovité podloží neumožňuje její efektivní zasakování, proto je potřeba vymyslet jiné způsoby využití dešťové vody,“ doplňuje.

Na studenty čekají finanční odměny přesahující 100.000 Kč. Porota hodnotí kvalitu urbanistického řešení a architektonickou kvalitu, reálnost a ekonomickou přiměřenost řešení, jeho udržitelnost a hospodárnost a také kvalitu integrace energetického řešení, hospodaření s vodou a dalšími zdroji. „Při zadání jsme kladli důraz na výrobu elektřiny pomocí fotovoltaických panelů. Studenti museli představit skutečně funkční a efektivní řešení. Připravili jsme pro ně proto ve spolupráci se společnosti GWL, dodavatelem lithium-fosfátových baterií, extenzivní kurz navrhování domů s vlastní výrobou a ukládáním elektrické energie. Celý kurz je nyní zdarma i pro veřejnost na stránkách Českého soběstačného domu,“ dodává Podruh.

Finalisté soutěže Český soběstačný dům 2020:

Franziska Schenk a Jo Jaspar Pötting - Münster School of Architecture / FA VUT Brno

Jana Doležalová – FSv ČVUT v Praze

Jiřina Zuklínová – FSv ČVUT v Praze

Kseniya Liutenko – FSv ČVUT v Praze

Lenka Vondrovicová – FSv ČVUT v Praze

Michal Rešetár – FSv ČVUT v Praze

Michal Talabiška – FSv ČVUT v Praze

Patrik Kučera – FSv ČVUT v Praze

Členové poroty:

Michal Klečka (spolumajitel GWL) Ing. Petr Pokora (obchodní ředitel ELPRAMO) Ing. Jaroslav Vondřička – (partner a ředitel společnosti V Invest) Pavel Podruh (zakladatel projektu Český soběstačný dům) Ing. arch. Štěpán Mančík (UCEEB ČVUT v Praze) Ing. arch. Vojtěch Lichý (vítěz soutěže ČSD 2016, nyní ateliér MLAA) Ing. David Lomnický (projektový manažer Nová Valcha – V Invest) 

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce