V kancelářích ubývá pracovních stolů, a naopak přibývá neformálních posezení. Zároveň s redukcí pracovních míst ale rostou nároky na prostor. Pracovní místa se rozvolňují a mají větší pracovní zónu z důvodu dodržování bezpečnostních rozestupů. Vyplývá to z ankety členských firem České rady pro šetrné budovy (CZGBC), které se specializují na pronájmy kancelářských nemovitostí.
V daleko větší míře než dosud firmy „objevily“ sdílená pracovní místa a home office. „V důsledku koronaviru na tento princip přistoupily i konzervativní společnosti, které dosud vyžadovaly každodenní fyzickou přítomnost na pracovišti. V mnoha případech rozdělily zaměstnance do týmů, které se střídají na home office, a vzájemné setkávání omezily na minimum. To má dalekosáhlé dopady na potřebu kancelářských prostor a jejich vybavení,“ říká výkonná ředitelka CZGBC Simona Kalvoda.
„Místa pro individuální práci jsou vytlačována prostory pro spolupráci a komunikaci. Pokud přijmeme fakt, že kancelář nikdy nebude z pohledu nákazy bezpečnější než home office, dává smysl přizpůsobit ji pro druh práce, který se na dálku dělá nejhůře tedy různé kreativní spolupráce, socializace, mentoring,“ míní šéf strategie pracovních míst z CBRE Filip Muška. Doporučuje ušetřený prostor po redukci pracovních míst použít pro navýšení množství těchto zón a rozvolnění vzdáleností mezi prostory určených pro dlouhodobou soustředěnou práci.
Roste také podíl malých zasedacích místností s kapacitou do šesti osob, naopak se upouští od velkých konferenčních prostor, které často neefektivně zabírají místo v kancelářských budovách a využívají se v plné kapacitě jen několikrát do roka. „Pro celofiremní schůzky se využívá například společná zóna, která spojuje funkci kuchyně, neformálního sezení a relaxace, kde se zaměstnanci potkávají napříč pozicemi a mohou rychle a neformálně vyřešit pracovní problémy,“ dodává ředitelka poradenství pro pracovní místa české pobočky Colliers International Jana Vlková.
S požadavky na zvýšenou hygienu v kancelářích si firmy začaly více uvědomovat i potřebu zdravého vnitřního prostředí z jiných hledisek než šíření nákazy. Více dbají na přívod kvalitního čerstvého vzduchu do kanceláří. „V současné chvíli doporučujeme nájemcům a majitelům budov omezení provozu rotačních rekuperátorů tedy zařízení pro zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Může se zde totiž smíchat odpadní vzduch s čerstvým a potenciálně ho kontaminovat,“ líčí šéf konzultantů budov a projektů ze Savills Jan Jurčíček. Ve vzduchotechnice je také vhodné instalovat filtry s aktivním uhlím pro zničení mikrobiálních a virových částic.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |