První projekt v Česku, kde se využijí dřevěné konstrukce při výstavbě velkoplošných průmyslových hal, vznikne v Úhercích západně od Plzně. Průmyslový park, který nabídne více než 40 000 čtverečních metrů pronajímatelných ploch, získal kladné stanovisko pro využití dřevěných vazníků a vaznic střech průmyslových hal pro výrobu a logistiku od Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje a umožňuje efektivně propojit moderní výstavbu s udržitelností a nový standard v průmyslové architektuře.
Dřevo jako hlavní materiál pro střešní konstrukce přináší řadu environmentálních výhod. Jde o obnovitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, který významně přispívá k minimalizaci emisí při výrobě a zpracování. Použití dřevěných vazníků navíc umožňuje efektivněji nakládat s materiály a snížit energetickou náročnost během výstavby. „Dosud bylo v Česku možné využívat dřevěné střechy výhradně v rezidenčních, kancelářských a menších průmyslových nemovitostech. Precedentní rozhodnutí o využití dřevěných konstrukcí střech v průmyslových halách představuje významný milník pro české stavebnictví. Povolené požární řešení nijak neomezuje využití haly v porovnání s betonovou konstrukcí,“ uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.
Panattoni přináší know-how z projektů v Německu a Rakousku, jedním z nejnovějších příkladů je Park Graz South v rakouském Štýrsku. Tento projekt nabízí více než 55 000 m2 multifunkčních ploch a kombinuje špičkový design s ekologickou odpovědností. Dřevěné vazníky hrají roli při snižování uhlíkové stopy a hledání další úrovně cirkulární ekonomiky. Z LCA (analýzy životního cyklu) zpracované společností Grinity pro Panattoni Park Pilsen West III vyplynulo, že budova s dřevěnou konstrukcí střešních vazníků bude mít o 290 tun nižší uhlíkovou stopu oproti použití vazníků železobetonových.
„U tohoto projektu oceňuji zejména ochotu HZS, který akceptoval věcné argumenty, a společnou odbornou diskuzí jsme se dopracovali k závěru, který vede k udržitelnému řešení. Dlouhodobě věřím tomu, že pokud se k návrhu přistupuje inženýrským způsobem, lze bezpečně prosadit řešení, která se na první pohled zdají být neprůchodná,“ říká Lukáš Krbec z A2 Timber, která zpracovala projektovou dokumentaci.
„Projekt nosné dřevěné konstrukce zastřešení logisticko-výrobní haly je pro ARCHaPLAN pilotní zkušeností požární ochrany dřevostaveb. Zkušenosti ukazují, že principy moderních metod posouzení dřevostavby s využitím eurokódů, BIM modelování a použití aktivní a pasivní požární ochrany staveb na bázi dřeva jsou správnou cestou i pro průmyslovou výstavbu s použitím obnovitelných materiálů. Díky zapojení komplexního týmu specialistů získal projekt průkaz požární bezpečnosti, akceptovatelný státní správou na úseku požární ochrany,“ doplňuje jednatel ARCHaPLAN Robert Prix.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |