Trojskou kotlinu, jejíž značnou částí je největší pražský Císařský ostrov, čeká rozsáhlá proměna. Institut plánování a rozvoje (IPR) nabízí virtuální prohlídku, co lokalitu v budoucnu čeká. Mezi plánované intervence patří například revitalizace řeky nebo vytvoření nových přírodních a rekreačních ploch s veřejným prostranstvím. Projekty nyní prochází fází povodňových modelů a jednáními se zainteresovanými aktéry. Finální výsledek bude schvalovat rada města v létě 2021.
„Trojská kotlina je z povodňového hlediska nejkritičtější místo v Praze. Povodňové modely ukazují, že by navrhované projekty mohly významně zlepšit současný stav při povodních nejen v Trojské kotlině, vliv bude znatelný až do centra města. Na tyto projekty bude Praha usilovat o dotační tituly z Evropských fondů,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.
„Hlavní město v současnosti připravuje celý soubor projektů revitalizací pražské říční krajiny. Kromě Trojské kotliny je to Rohanský ostrov, Štvanice. Na jižní straně Prahy čeká rozvoj rekreační oblast soutoku Vltavy a Berounky. Praha se tak přiblíží Mnichovu, který je známý svojí úspěšnou revitalizací řeky Isar o délce osmi kilometrů, která se tak přiblížila lidem i přírodě,“ dodává I. náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Po nejzajímavějších místech Trojské kotliny provede pilotní okružní stezka, kterou připravila Praha 7 společně s IPR. Na stanovištích jsou k dispozici informace o všech připravovaných projektech (např. park vodních sportů v Troji, úprava nábřeží Stromovky, myšlenka propojení Podbaby a Troji). Stezka je celkem 4,5 kilometru dlouhá. Více informací naleznete zde: www.praha7.cz/stezka-trojske-kotliny
Pražané jsou také zváni na procházku po Holešovickém nábřeží, kde naleznou výstavu Společně pro Trojskou kotlinu v budoucím „Parku U Vody“ podél ulice Varhulíkova. Výstava podrobněji pojednává o vizi a budoucí podobě Trojské kotliny.
„Městská část Praha 7 v září tohoto roku vyhlásila urbanisticko-krajinářskou soutěž na podobu nového parku u Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Tzv. park U Vody se díky tomu dočká rozsáhlých úprav, jejichž cílem je zlepšit podmínky pro trávení volného času u řeky. Po levém břehu Vltavy a parkem povede také nová trasa pro pěší a cyklisty, která zkrátí a zpříjemní cestu do Stromovky, Troji a Podbaby," uvedla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.
Veřejnost má možnost se zapojit do veřejného projednání tří projektů. Dotazník lze vyplnit od 18. 11. do 27. 11. 2020. Výsledky ankety budou sloužit jako podklad pro architekty k dopracování studií. Odkaz na anketu: trojskakotlina.urad.online/
K jakým projektům se nyní můžete vyjádřit?
1) Trojské nábřeží
Trojským nábřežím nazýváme prostor od obnovené lávky až ke konci areálu ZOO. Nyní se jedná převážně o neudržovaný inženýrsky upravený břeh s úzkou cyklostezkou. Kromě vybudování protipovodňové ochrany pro ZOO je v plánu hned několik kroků, které podpoří biodiverzitu a které přispějí ke zlepšení prostředí pro návštěvníky. Mezi plánované intervence patří nové stepní trávníky, mokré louky nebo třeba dřeviny suchých biotopů.
2/ Divoká Vltava
Projekt Divoká Vltava obnovuje řeku podél Císařského ostrova. Cílem projektu je zlepšit protipovodňovou ochranu, podpořit biodiverzitu a vytvořit přírodní povodňový park – nové rekreační srdce Trojské kotliny.
Protipovodňovou ochranu zlepší plánované rozšíření koryta řeky, kde vzniknou také nové štěrkové ostrůvky. Další důležitou součástí protipovodňové ochrany bude i tzv. „bezpečnostní průleh“ napříč Císařským ostrovem, tedy snížený travnatý příkop, ve kterém jsou koryta s tůněmi a brody. Tento systém regulovaně převádí vodu v povoleném množství z plavebního kanálu do hlavního koryta řeky. Průleh bude mít i významný vzdělávací potenciál - bude zde názorně ukázán přirozený vývoj morfologie koryt a nivní krajiny. Studii Divoké Vltavy bude schvalovat pražská Rada v létě 2021.
3/ Nové zelené propojení: Troja, Císařský ostrov a Bubeneč
Urbanistická studie prověřuje různé možnosti nového pěšího a cyklistického propojení
přes Vltavu z Bubenče do Troji. Součástí nového propojení je i pěší lávka, která nabídne alternativu k dopravně přetížené pravobřežní cyklostezce nebo nové vycházkové okruhy návštěvníkům Stromovky i celé Trojské kotliny. Na pravém břehu bude lávka komfortně napojena na nábřežní cyklostezku i předprostor jižního vstupu do ZOO. Vznikne tak zcela nové zelené propojení Prahy 6 s Trojou a dále do Ďáblického háje. Na jaře 2021 bude hotový podklad pro aktuálně zpracovávanou změnu územního plánu. Součástí projektu je také návrh nového rychlého a bezpečného spojení střechy Nové vodní linky s ulicí Papírenskou. Po otevření střechy rozšíření čistírny velmi důležité infrastrukturní napojení.
Jaké další projekty jsou v plánu?
Nábřeží Stromovky
Nové nábřeží lépe propojí Stromovku s řekou a nabídne tak lepší podmínky pro rekreaci Pražanů. Návrh studie zklidňuje dopravu na nábřežní cestě, vytváří přístup k vodě a uvažuje o zvýšení stávajícího mostu například zdvižnou lávkou na Císařský ostrov. Na nábřeží bude také nově umístěna kavárna a hygienické zázemí, což v této části parku v současnosti chybí. Žádoucím výsledkem návrhu by mělo být rovnoměrnější využívání parků v Trojské kotlině a odlehčení hlavním částem Stromovky a Trojského nábřeží. Aktuálně probíhají jednání a v blízké době bude studie na proměnu nábřeží schválena. Po schválení studie je možné prioritně připravit dočasná opatření, která například zklidní okolní dopravu.
Park U Vody – nový park v Trojské kotlině
Praha 7 připravuje proměnu vltavského nábřeží severně od ulice Varhulíkové mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků. Praha 7 na podobu nového parku na podzim vyhlásila urbanisticko-krajinářskou soutěž. Soutěžní návrhy lze odevzdávat do konce listopadu letošního roku.
Takzvaný park U Vody čekají rozsáhlé úpravy, jejichž cílem je především navrátit a znovu zpřístupnit řeku místním obyvatelům a zlepšit podmínky pro příjemné tráveni volného času. Nový park by tak měl v budoucnosti tvořit plnohodnotnou součást příměstského parku Trojská kotlina.
Park vodních sportů
Nový slalomový kanál má společně s novým parkem vzniknout na pravém břehu v oblasti Trojského jezu. V září byla schválena změna územního plánu, která realizaci projektu umožní. Aktuálně se hledá vhodný způsob investování celé investiční akce.
„Celou Trojskou kotlinu vnímám jako území celoměstského významu, které je nutné řešit jako celek. Z tohoto důvodu se IPR již od roku 2015 věnuje koncepčnímu plánu pro Císařský ostrov. Těší mě, že se nám jednotlivé projekty daří posouvat dál a postupně je naplňovat. Velmi si vážím také spolupráce s městskými částmi Praha 6, 7 a 8 a Praha - Troja, místními občany a dalšími zainteresovanými organizacemi, bez nich by se tato vize jen těžko naplňovala,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Veškeré informace o Trojské kotlině naleznete na webových stránkách www.iprpraha.cz/cisarskyostrov
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |