Nový koncertní sál Vltavská filharmonie v Praze by měl být dokončen v roce 2031, celkové náklady podle odhadu dosáhnou 6,1 miliardy korun. V srpnu bude vypsána mezinárodní architektonická soutěž, porota vybere vítězný návrh v květnu 2022. Architektonicky výrazný objekt filharmonie postavený co nejblíže Vltavě má ambici nastartovat revitalizaci území Bubny-Zátory a celé Prahy 7.
ČR a hlavní město Prahu čeká po 15 letech (nerealizovaný projekt Národní knihovny) vrcholná událost mezinárodního významu v architektuře. „Osloveny budou přední světové ateliéry a šanci zapojit se dostanou i významná česká architektonická studia. Zájem předběžně potvrdilo 23 zahraničních ateliérů a také celá řada tuzemských. Očekáváme nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše,“ říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.
Po podpisu smlouvy s vítězem architektonické soutěže budou zahájeny práce na tvorbě projektové dokumentace i získání povolení k zahájení stavby. Celá druhá etapa projektu by měla být podle plánu dokončena v roce 2025, náklady jsou 750 milionů korun. Finální třetí etapa začne výběrem zhotovitele stavby v roce 2026 a se zahájením stavebních prací se počítá v roce 2027. Přímé stavební náklady do budovy filharmonie činí 4,9 miliardy korun. Ekonomická analýza doporučuje rozdělit je mezi stát, hlavní město a soukromý sektor.
Předběžný návrh stavebního programu od konsorcia Henning Larsen chápe budovu jako komplex několika vzájemně komunikujících bloků, jejichž provozy se budou doplňovat, spojovat či kombinovat, anebo budou fungovat samostatně. Budova by podle doporučení této analýzy měla mít hlavní koncertní sál pro 1800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 500 míst. Hlavní koncertní sál nabídne světovou úroveň akustiky.
„Srdcem Vltavské filharmonie budou sály, jejich zázemí a veřejné prostory. Stejně významnou funkci bude mít Kreativní Hub, jehož centrem se stane hudební knihovna. Kreativní tvorbu mají podpořit navazující zkušebny, studovny nebo edukační prostory. Důležitou roli hraje venkovní veřejný prostor a v souvislosti s pražskými panoramaty v místě stavby se nabízí i možnosti využití střechy či terasy,“ líčí 1. náměstek primátora Petr Hlaváček.
Hlavní bloky budovy budou provozně a produkčně podporovány technickým a technologickým zázemím. Najdou zde zázemí i oba v Praze sídlící nejvýznamnější české symfonické orchestry – Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Gastronomické služby nabídnou servis pro návštěvníky i zaměstnance. „Stavba nové filharmonie zásadním způsobem promění lokalitu Vltavské, proto bude velmi důležité vyladit vazby s okolím – návaznost na městskou i příměstskou hromadnou dopravu, pěší prostupnost územím, stejně jako funkce, které by měla budova mít, abychom její přínos využili na maximum. Věřím, že díky mezinárodní architektonické soutěži a nezbytné participaci s Pražany se to podaří, budova Vltavské filharmonie doplní prostor mezi Bubenským nábřežím a nábřežím kapitána Jaroše a konečně zacelíme tuto jizvu na tváři Prahy,“ doplňuje starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Porota má 33 členů, mj. jednoho z nejproslulejších a mezinárodně ceněných českých architektů Josefa Pleskota, hlavního architekta města Brna s mezinárodním renomé Michala Sedláčka. Dalšími členy jsou například Zdeněk Hřib, Petr Hlaváček, Jan Čižinský nebo vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie a architekt z ateliéru A 8000 Martin Krupauer. Do poroty se počítá i s řadou světově proslulých jmen architektury.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |