úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vostárek: Využívání jednoduchých aplikací je cestou k digitalizaci českého stavebnictví

Adam Vostárek PlanRadar Senior Sales Consultant CR.JPG
23.02.2022  |  Petr Bayer Aktualizováno: 22.02.2022

Digitalizace českého stavebnictví se stala horkým tématem, a to nejen v souvislosti s novým stavebním zákonem, ale také s pandemií covidu-19. Přestože se obor podílí na tuzemském HDP z cca 6 % a zaměstnává přes 350 tisíc lidí společně s dalšími stovkami tisíc v návazných oborech, celosvětově se řadí k sektorům „nejrezistentnějším“ vůči moderním technologiím. A patří také k nejhorším, pokud jde o produktivitu práce: ta podle Eurostatu během minulé dekády vzrostla o pouhá 2 %, zatímco u jiných oborů až o 20 %.

„České stavebnictví dosud stojí na pevné hierarchii, pravidlech a papírové dokumentaci. To se ale postupně změní, protože velcí globální hráči budou chtít řešit stavební procesy digitálně. Zásadní roli sehrají startupy, které do odvětví vnášejí nové technologie. Velké firmy je začnou používat a zbytek se postupně přidá, stejně jako tomu bylo i v jiných odvětvích jako třeba v průmyslu nebo logistice,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Adam Vostárek, expert společnosti PlanRadar zaměřující se na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů.

 

Co je podle vás důvodem, že digitalizace ve stavebnictví vázne?

Digitalizace s sebou nese výrazně vyšší tlak na efektivitu, čehož se někteří lidé přirozeně obávají. Mají pocit, že budou nahraditelní. Cílem digitalizace však není brát lidem práci, ale nabídnout jim takové postupy, aby se místo neustálého papírování mohla naplno projevit jejich odbornost. Určité pozice samozřejmě zaniknou, jiné se promění, ale současně vzniknou úplně nové. Takže není žádný důvod přijímat digitalizaci s obavami.

V ČR se mluví o Stavebnictví 4.0, využívání BIM. Na první pohled to vypadá, jako by už české stavebnictví digitalizací procházelo?

To je právě ten mýtus, byť existují čestné výjimky. Realitou však pořád je, že projektanti navrhují stavby v CAD programech. A investoři, generální dodavatelé a jejich subdodavatelé si vyměňují PDF dokumenty a tabulky v Excelu prostřednictvím emailu, navíc třeba ještě komunikují s využitím aplikace WhatsApp. Nicméně s informacemi pracují stejně jako v minulosti. Dokumenty si vytisknou, na papíře je přinesou na stavbu, tam se pobaví o potřebných změnách a teprve pak v kanceláři řeší, co je potřeba upravit a znovu zapracovat do dokumentů v elektronické podobě. Na některé věci se jednoduše zapomene a ne všichni účastníci stavebního procesu se o změnách dozvědí. Pak si stěžují, že digitalizace nefunguje nebo jim přidělává práci.

Jak by měla digitalizace vypadat v praxi, aby byla skutečným pomocníkem, a ne strašákem?

Tak, že na stavby už nebudeme chodit s papírovou dokumentací v ruce, ale s tablety nebo smartphony. Všechny změny nebo úkoly se jejich prostřednictvím budou zanášet v reálném čase – digitálně přímo na místě. Lidé musí mít možnost se všemi daty okamžitě po jejich vytvoření pracovat a sdílet je s ostatními. Pouze to je zárukou, že každý bude vycházet z nejnovějších plánů a nebude docházet ke zbytečným chybám či zpožděním. Navíc průběžná kontrola vede i k menšímu objemu práce při samotné kolaudaci a předávání stavby investorovi. Znamená to využívat co nejvíce PropTech řešení nejen pro výstavbu, ale i správu nemovitostí. Fungují na bázi jednoduché webové aplikace, takže ke sdílení informací dochází v reálném čase a mezi všemi relevantními účastníky. Řada těchto inovativních řešení se již v oboru objevuje – včetně naší aplikace PlanRadar.

Kdo všechno s aplikací PlanRadar může pracovat? A jak je používání složité?

PlanRadar usnadňuje práci všem, kdo přicházejí do kontaktu se stavbou v průběhu celého životního cyklu budovy: tzn. investorům a developerům, architektům, projektovým manažerům, stavbyvedoucím, správcům budov, ale třeba i auditorům a inspektorům nemovitostí. My si velmi dobře uvědomujeme, že pokud má být aplikace opravdu efektivní, musí být práce s ní snadná a v podstatě intuitivní. V případě PlanRadaru to znamená, že než jej začnete používat, potřebujete na zorientování v aplikaci maximálně 10 minut. Právě tyto parametry vedou k tomu, že se PlanRadar postupně stává jednou z nejrozšířenějších aplikací v oboru na světě. V ČR ji používají mj. stavební společnosti BAK, Metrostav a Imos Brno, specialista na projektové řízení a technický dozor staveb Unitrex Management nebo firmy pro údržbu a správu nemovitostí (Awigo, Trade Centre Praha).

Jak funguje PlanRadar v praxi? A jakou má souvislost s BIMem?

PlanRadar a BIM jsou samozřejmě úzce provázané. My ale chápeme, že pro řadu společností je tvorba BIM modelů na začátku příliš velké sousto. Proto chceme lidi záměrně vést postupnými kroky od papírové dokumentace k digitalizaci vnitřních procesů a až poté k BIM. Práci v aplikaci PlanRadar si lze zjednodušeně představit stejně, jako jsme zvyklí pracovat s Google mapou. Uživatel si v ní zobrazí model stavby nebo třeba jednotlivé podlaží či místnost v jakékoliv možné podobě, která je k dispozici, ať už jde o schéma, 3D model nebo BIM model. Následně v místě, které vyžaduje pozornost ostatních, připne svou poznámku anebo někomu zadá úkol k dopracování. A to ve formě hlasového záznamu, textu či obrázku. Všichni zúčastnění tak vidí, co je potřeba udělat, kdo to má na starosti a kdy to má být hotové. Navíc se veškeré záznamy archivují a lze se k nim zpětně vracet. V krajním případě, kdyby mělo dojít k soudnímu sporu, se dají využít i jako auditní stopa. To vše jasně a srozumitelně.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce