Evropa se do konce roku 2022 v důsledku růstu výrobního sektoru dočká poptávky po dalších 11,6 milionech čtverečních metrů skladových prostor, vychází z prognóz společnosti Capital Economics. Realizovaná poptávka evropského výrobního sektoru se v posledních letech výrazně zvýšila ze 2 milionů v roce 2012 na 4 miliony m2 v roce 2019, jak uvádí mezinárodní realitní poradce Savills. Přestože se očekává, že v roce 2020 bude poptávka o něco nižší, předpokládá se, že v roce 2021 opět překročí hranici 4 milionů m2, a poté bude nadále růst.
Na evropský výrobní sektor připadá stejný podíl realizované poptávky po logistických prostorách jako v Británii, a to 14 %. Vzhledem k tomu, že se tato míra v jednotlivých zemích liší - s vyšším podílem ve střední a východní Evropě od 35 % v ČR do 14 % v Polsku - naznačuje to, že prognózy poptávky pro Evropu by mohly být konzervativní a vyšší než 11,6 milionu m2 předpokládaných na konec roku 2022.
„ČR nadále těží z vysoké koncentrace dodavatelů pro automobilový průmysl, zejména na čistou poptávku. V posledních pěti letech bylo v průměru 50 % z celkové plochy průmyslových prostor, které si pronajaly výrobní společnosti, zabráno nájemci napojenými na automobilový průmysl,“ říká ředitel oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí Savills ČR a SR Chris LaRue.
„Pokud společnosti v krátkodobém horizontu přijmou politiku nearshoringu, aby se izolovaly od budoucího narušení dodavatelského řetězce, je pravděpodobné, že evropská výroba poroste, což zase vytvoří dominový efekt pro poptávku po skladech. Budou-li prognózy Capital Economics jen o 20 % vyšší, bude do roku 2022 v celé Evropě zapotřebí dalších 13,9 milionu m2 tradičních skladových prostor,“ míní Mike Barnes z oddělení evropského průzkumu trhu Savills.
Podle červencového průzkumu Institute for Supply Management 20 % firem plánuje nebo již začalo přesouvat nebo přibližovat (reshore nebo nearshore) části výroby, zatímco 27 % sníží počet zaměstnanců. Jednou z výzev neashoringu je pro evropské výrobce nedostatek dostupných logistických prostor. Developeři jsou méně ochotní podstupovat riziko a spekulativní výstavba se bude v letech 2020 – 21 pravděpodobně snižovat.
Podle Savills ´Nearshoring Indexu´ zveřejněného v červenci 2020 jsou země, které v Evropě nabízejí největší potenciál pro nearshoring, soustředěny ve střední a východní Evropě, a to díky nižším vstupním nákladům a přímému silničnímu a železničnímu spojení s hlavními západoevropskými spotřebitelskými trhy. „ČR je 5. nejatraktivnější evropskou zemí pro nearshoring, podporovaná vynikající infrastrukturou, příznivými vstupními náklady a zavedenou výrobní ekonomikou pro vývoz. Vzhledem k nízké úrovni automatizace ve výrobních provozech však bude důležitou roli hrát také dostupnost pracovní síly,” dodává analytička průzkumu trhu Savills ČR a SR Lenka Pechová.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |