Projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika posiluje svou pozici na Moravě. Více než dva roky úspěšně funguje její nový ateliér v Brně. „Se svým týmem, který aktuálně čítá 15 projektantů, architektů a statiků pracujeme na projektech napříč celou Českou republikou,“ říká vedoucí brněnské kanceláře Jiří Houda v rozhovoru pro časopis Skypaper. Jaké jsou aktuální významné…
Výměnou staršího oběhového čerpadla za nový typ se dá uspořit až 80 % elektrické energie. Oběhová čerpadla mají životnost v řádu desítek let, a to je důvod, proč ve většině budov jejich majitelé výměnu čerpadel prostě neřeší. Kdybychom teoreticky dokázali vyměnit v naší zemi všechna oběhová a cirkulační čerpadla starší 10 let, úspory elektřiny by byly obrovské, říká v rozhovoru pro časopis…
21.10.2022 | Petr Bayer Společnost Greenbuddies vstupuje na český trh s komplexním řešením projektů solárních carportů. Přináší ho českým zákazníkům společně s portfoliem služeb v oblasti průmyslových fotovoltaických elektráren a infrastruktury pro elektromobilitu. Největší instalací carportů, která dala nový rozměr parkovací ploše v lázních Lutzmannsburg v Rakousku, jsou solární…
Digitalizace českého stavebnictví se stala horkým tématem, a to nejen v souvislosti s novým stavebním zákonem, ale také s pandemií covidu-19. Přestože se obor podílí na tuzemském HDP z cca 6 % a zaměstnává přes 350 tisíc lidí společně s dalšími stovkami tisíc v návazných oborech, celosvětově se řadí k sektorům „nejrezistentnějším“ vůči moderním technologiím. A patří také k nejhorším, pokud…
České stavebnictví se pomalu zotavuje po tvrdém koronavirovém direktu. Značné finanční injekce by však mohlo získat v rámci tzv. Green Dealu, tedy programů na snižování emisí skleníkových plnů. „Věříme, že Zelená dohoda pro Evropu může přinést stavebnictví stovky miliard korun a že současně rozhýbe renovaci budov,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý v rozhovoru pro…
Millenium Technologies, člen skupiny JRD Group, se zaměřuje na plazmové zplyňování a vitrifikaci odpadu. Tato unikátní technologie je v našem prostředí novinkou, byť základní princip je znám již delší dobu Představuje efektivní, environmentálně šetrný a zcela bezpečný způsob zpracování odpadů všeho druhu, včetně například čistírenských kalů z obecních čističek odpadních. „Obec nebo městská…
U zrodu značky JÄKL, která se stala synonymem pro ocelové profily používané ve stavebnictví či automobilovém průmyslu, stál rýmařovský kovář před více než sto lety. V roce 2018 zahájila výrobu na základě jeho patentu továrna Jäkl Karviná. Od té doby pronikly tyto výrobky do mnoha sfér. „Naše profily najdete třeba v budově AZ Tower v Brně, nejvyšší budově v ČR, nebo v Abú Zabí v konstrukci…
Podle údajů Registru smluv přesahují roční náklady na údržbu silnic a dálnic ve správě ŘSD částku 9 miliard korun. Náklady na opravu silnic II. a III. tříd ve správě krajů se dle SFDI pohybují na 800 miliónech Kč. Údržba ulic v obcích je odhadována na 900 milionů korun, celkem se tedy za údržbu silnic utratí každý rok 10,7 miliardy Kč. „Významnou úsporu těchto nákladů a také výrazně lepší…
Schneider Electric je světovým hráčem v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií nejen pro domácnosti, budovy nebo datová centra, ale i infrastrukturu a průmysl. Právě tzv. energy management budov se skloňuje napříč celým stavebnictvím. „Obecně je obrovský potenciál úspor v budovách. I správa budov se díky inovativním technologiím stává jednodušší a efektivnější. Dnes…
Poradenská společnost CBRE se podílela na vzniku jedné z „nejzelenějších“ budov v Česku - budovy ViaPharma v Panattoni Parku Prague Airport II. Podle aktuálně nejnovějšího standardu BREEAM 2016 toto distribuční centrum dosáhlo úrovně Excellent, konkrétně 82,4 procentních bodů. „Ani v okolí budovy nechybí ekologické prvky, kromě parkových úprav například také tzv. ještěrkárny,“ říká v…
Od 1. 1. 2020 získá v ČR stavební povolení jen ten rodinný dům, který splní kritéria energeticky úsporného standardu. Nejen s touto legislativní úpravou, ale také se stoupajícím zájmem lidí o ekologičtější a zdravější život souvisí i rostoucí obliba dřevostaveb. „Jejich kvalita se za posledních 15 let výrazně zlepšila, nejmodernější z nich již kritéria energeticky úsporného standardu bez…
Nový hudební svatostánek v Praze na Vltavské nesmí být kompromisní, ale naopak musí probudit veřejnost z letargie. Podobně jako dřívější, ale nerealizovaný návrh Národní knihovny od Jana Kaplického. „Pokud se podaří dohodnout způsob organizace celého prostoru, dovedu si představit, že by se v roce 2035 mohla nová filharmonie rozeznít Smetanovou Vltavou,“ říká v časopisu Skypaper proslulý…
V žebříčku EU patří ČR k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Ve vlastním bytě či domě zde žije 78 % lidí. „To se brzy změní. Komplikovaná situace na rezidenčním trhu povede ke zvýšení podílu nájemního bydlení na úkor vlastnického bydlení – na úroveň, která se přiblíží sousednímu Německu,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Peter Noack, CEO společnosti Zeitgeist Asset…
Když navrhl v 70. letech mateřskou školu v Praze, netušil, že za pár let přidá stovky metrů a bude „kreslit“ mrakodrapy v New Yorku. Architekt Thomas Bitnar „skyscrapery“ miluje a v Big Apple se od počátku cítil jako doma. „Vynález výtahu v 19. století je jedním z impulzů, který změnil tvar měst,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper. Jaký je váš životní příběh vedoucí až k pozici…
Praha je ve srovnání s jinými metropolemi velmi řídkým městem. Má hustotu jen 24 obyvatel na hektar, zatímco Vídeň 41 nebo Milán 73. Urbanisté přitom uvádějí minimum 50 obyvatel na hektar pro efektivní fungování veřejné dopravy. Velké rozdíly lze také nalézt v nákladech na údržbu veřejných prostor a infrastruktury. „Roční náklad na jeden hektar v zástavbě rodinných domů činí 5900 korun na…
Praha je bezesporu historickým klenotem, který vyžaduje velmi pečlivou ochranu, ale rovněž vizi urbanistického rozvoje. Měla by v ní vznikat nová centra podél řeky, veřejná kulturní zařízení či transformace a renovace průmyslového dědictví vytvářející životem pulzující prostředí. “Karlín je živoucím příkladem tohoto přístupu,” říká v exkluzívním rozhovoru pro časopis Skypaper věhlasný…
Projekční kancelář Archcom je inovátorem cenového a projektového řízení developerských projektů s cílem zefektivnit koordinaci všech účastníků výstavby. K projekci proto využívá systému BIM (Building Information Modelling) 5D. „Díky modelu BIM 5D jsme jako projektanti schopni reagovat rychle a precizně na změnové požadavky jak ze strany investora při projekci, tak ze strany stavebních…
Klimatická krize je realita a stavebnictví má na tomto poli obrovský inovační dluh. "Slunce nám pošle za 1,5 hodiny tolik energie, která by lidstvu vydržela na celý rok. Je to obrovský nevyužitý potenciál. Každá fasáda se během dne zahřeje průměrně na 75 stupňů a večer se zase ochladí, přitom v domech platíme drahé účty za plyn a elektřinu, budujeme ropovody ze Sibiře se smradlavou…
Společnost OBERMEYER HELIKA, jedna z největších architektonických, projekčních a stavebně-poradenských kanceláří v ČR, se dlouhodobě zabývá též rekonstrukcemi zdravotnických zařízení, nemocnic a poliklinik. Často za plného provozu, což klade zvýšené nároky na organizaci projektu. „Nyní finalizujeme dokumentaci pro výstavbu nového pavilonu Nemocnice Pelhřimov, úspěšně jsme zvládli i proměnu…
České stavebnictví by v letošním roce mohlo opět růst, zatím odhadem kolem 4 %. Objem veřejných zakázek lze označit za příznivý, objevují se však také rizika. „Jde o nedostatek pracovní síly a rostoucí ceny vstupů. To do jisté míry znehodnocuje čísla o růstu, významná část růstu totiž padne na zvýšené náklady,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper prezident Svazu podnikatelů ve…
Jednou ze specializací manažerské a investiční skupiny M. L. Moran jsou restrukturalizační projekty. V nich využívá své know-how týkající se krizového managementu, řízení a rozvoje velkých podniků. „Vstupujeme do městských areálů, které jsou doslova před smrtí, ale mají přitom velký potenciál. Ty revitalizujeme v duchu našeho kréda 'Budujeme komunitu',“ říká v rozhovoru pro magazín…
Společnost Linkcity začala s BIM modelováním již před několika lety a nyní jej využívá při práci na všech svých projektech, ať už v segmentu logistických nemovitostí či rezidenční výstavbě, čímž se řadí mezi české průkopníky této progresivní technologie. Linkcity je členem mezinárodní společnosti Bouygues Construction Group a zároveň sesterskou společností stavebního koncernu VCES. Díky…
Na již zkonsolidovaný tuzemský trh logistických a průmyslových nemovitostí, jehož boom pokračuje, vstupuje nový aktér: mezinárodní developerská společnost Linkcity z francouzské skupiny Bouygues. Má ambice stát se „štikou v rybníce“, v němž doposud vládnou především velké ryby. Linkcity je však v tomto realitním segmentu aktivní i v dalších zemích. „Obdobně jako v ČR a na Slovensku nyní…
Architektonická kancelář Aulík Fišer architekti nedávno oslavila 20 let působení na českém trhu. Za tuto dobu se podílela na vzniku desítek projektů, k nejvýznamnějším patří řada staveb v multifunkčním areálu BB Centrum v Praze. Kancelář navrhovala též řadu obytných souborů a cíleně se věnuje i navrhování zcela malých konceptů – rodinných domů, interiérů či výstav. „Masová, rutinní…
Doba existence lidských obydlí na jiných planetách se blíží. První prefabrikáty budou sestaveny na Zemi a poté instalovány na vybraném nebeském tělese, aby sloužily rozličným misím. Jejich vývoj však již nyní ovlivňuje současné technologie používané na Zeměkouli. „Například aerogelová tepelná izolace vynalezená v NASA KSC se v současnosti běžně v architektuře užívá. Osobně jsem ji na…
Základem autentické architektury s trvalou hodnotou je vzájemné naslouchání lidem a sdílení jejich problémů a potřeb. „Pokud architekt od začátku zapojí místní veřejnost do návrhu nového projektu, vzniknou inspirativní stavby plné života a energie. Naše projekty jsou toho důkazem, ať už jde o základní školy v Británii, pětihvězdičkový hotelový resort na Zanzibaru, rezidenční komplex v…
Do roku 2017 vstoupila společnost P3 Logistic Parks s novým majitelem, singapurským investičním fondem GIC. Klientům se tak otevírají nové možnosti pro vytvoření ještě rozsáhlejší sítě skladů napříč Evropou. „Silné zázemí GIC nám umožní další expanzi v regionu střední a východní Evropy. Můžeme se ještě více zaměřit na BTS výstavbu a nabídku dlouhodobých pronájmů našich hal,“ říká v…
Stále více se prosazující metoda digitalizace ve stavebnictví BIM (Building Information Modeling) sníží chybovost, zvýší kvalitu a efektivitu. „Je nutné, aby se stavebnictví ve svých procesech a způsobem řízení přiblížilo k průmyslu. Podívejme se, jaký je poměr cena a užitná hodnota výstupů například v automobilovém odvětví. Tímto směrem se musí stavebnictví vydat,“ říká v rozhovoru pro…
Česko se opět po nezdaru v minulosti s dálnicí D47 pouští do výstavby ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru formou tzv. PPP projektu, kdy dodavatel zajistí finance a může zato komunikaci po určitou dobu provozovat. Připravuje se tendr na poradce výběru koncesionáře, výstavba by mohla začít na podzim za dva roky. Úsek o délce 32 kilometrů mezi Příbramí a Pískem by měl stát kolem 25…
Na stát je v katastru evidováno více než 1,6 milionu nemovitých položek na 1906 státních subjektů. Tuto překvapující sumu zjistil nedávno realizovaný projekt s názvem Mapa majetku státu. „Za naprosto nepřijatelné považuji zjištění, že přes 1380 státních subjektů je neexistujících, nedohledaných nebo v likvidaci, přitom na ně bylo napsáno přes 25 tisíc nemovitostí, které v řadě případů…
Savarin je největším projektem revitalizace v centru Prahy propojující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Zahrnuje celkem 15 tisíc čtverečních metrů pozemků. „Naším cílem je nabídnout kombinaci obchodů, služeb a kanceláří společně s prostory pro relaxaci s plným respektem ke geniu loci daného místa,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel…
V letošním roce se české stavebnictví bude potýkat s řadou nepříznivých okolností. Legislativa je pro rozvoj investiční výstavby dokonce likvidační. „Je absurdní a paradoxní, že stát, který je největším zadavatelem, si sám sobě jako tvůrce legislativy způsobuje takové problémy,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Jak…
Nově vznikající Asociace developerů si dala do vínku široký dialog se všemi zúčastněnými stranami v tomto procesu. A samozřejmě tak napravit pohled na někdy negativně vnímaný obor. „Předpokládáme, že pokud budeme dostatečně reprezentativním profesním sdružením, tak si nás státní správa sama zvolí za subjekt, se kterým je vhodné o věcech mluvit a od něhož bude chtít čerpat podklady pro…
Větší efektivitě stavebních prací brání špatná příprava a řízení projektů včetně precizní kontroly. „Zejména chybí kvalitní smluvní dokumentace založená na řízeném rozložení rizika mezi objednatele a zhotovitele,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper ředitel společnosti EDIFICE construction & consulting Jan Horčička. Mohl byste nejdříve popsat aktuální situaci veřejného sektoru v ČR…
Růst stavební produkce zvyšuje zájem rovněž o pronájem stavební techniky. Nevázat finanční prostředky do nákupu techniky chce stále více nejen velkých, ale i středních a menších firem. „Zatímco poměr pronájmu oproti prodeji se u nás pohybuje okolo 15 %, je u vyspělých ekonomik v Evropě okolo 50 %, v USA dokonce 80 – 90 %, říká v rozhovoru pro magazín Skypaper president Asociace půjčoven…
Stavební trh ve střední Evropě se odrazil ode dna a několik let teď celkem rychle poroste. Určité zpomalení nastane pravděpodobně ke konci programovacího období evropských fondů. „Otázkou pak zůstává, jaké dotace budou alokovány do střední Evropy po roce 2020,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel OHL ŽS a viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl. Jaké…
Dnes již známý italský architekt Andrea Maffei chtěl změnit konzervativní přístup západního světa ke stavbě budov a po studiích odjel čerpat inspiraci do Asie. „Výškové budovy na Dálném východě jsou provokativnější a nemají takové zábrany ve tvaru a v architektuře,“ líčí Maffei v exkluzivním rozhovoru pro magazín Skypaper. Přibližte nám, jak začal Váš příběh na cestě k uznávanému…
Na nově vytvořený post náměstka pro stavebnictví na Ministerstvu průmyslu a obchodu nastoupil Jiří Koliba teprve nedávno. I když do „vínku“ nedostal žádné speciální pravomoci, chystá se významně zasadit o oživení sektoru. „V současné situaci považujeme za nezbytné dobudování potřebné veřejné infrastruktury, zejména dopravní, nebo snížení energetické náročnosti budov,“ říká v rozhovoru pro…
Rakouská stavební společnost Porr se uměla prosadit v řadě evropských zemí, ale i v dynamicky se rozvíjejícím arabském světě. V Česku, kde opravila například Štěrboholskou radiálu, naráží na alibistické kritérium nejnižší ceny. „Ale již cítíme tlak na hledání nejlepší nabídky, která v sobě zahrnuje cenu, technologii, kvalitu i formu placení,“ říká v exkluzívním rozhovoru pro Skypaper…
Samotné snižování nákladů firem není ani v době krize efektivní. „Hledejme inovace a zlepšujme služby pro zákazníky. A také najděme řešení pro zjednodušení stavebního řízení v České republice,“ říká Juha Kostiainen, Senior Viceprezident pro urbanistiku a korporátní vztahy finské nadnárodní společnosti YIT Corporation, která pod jménem YIT Stavo působí i v Česku. Jaký je recept vzepřít se…
Rozvoj českého stavebnictví podpoří nově vzniklá speciální sekce na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO), která sjednotí klíčové kompetence státu. Přesto se v letošním roce očekává další propad produkce. „Za úspěch bych považoval, kdyby loňský rekordní meziroční propad, který činil 8,3%, byl letos pouze poloviční,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper prezident Svazu podnikatelů ve…
Nový nejvyšší mrakodrap v Česku měl původně vypadat úplně jinak. Vlastně by ani nebyl nejvyšším. "Investorovi se ale tehdy zdála stavba příliš konvenční a projevil přání, abychom návrh přepracovali," přibližuje Gustav Křivinka z Architektonické kanceláře Burian-Křivinka zdrod nového rekordmana, který právě vyrostl v Brně. Jak jste spokojeni s výslednou realizací vašeho projektu? Musím…
Oživení ekonomiky je patrné zejména na nájemních smlouvách, které se podepisují na pět let, v době krize byl vyvíjen mnohem větší tlak na co nejkratší pronájmy v rozmezí tří až pěti let. „Ceny nájemného jsou navíc stabilní, pohybují se v rozmezí 4 – 4,5 eur za čtvereční metr za měsíc. V blízké budoucnosti neočekáváme žádné razantní pohyby v cenách průměrného nájemného, a to ani nahoru ani…
Vláda by měla co nejdříve zahájit tzv. prorůstová opatření a nezvyšovat daně. Například nižší DPH na nové byty by oživila poptávku a snížila nezaměstnanost. „Ve finále by tak státní rozpočet více ušetřil, než nyní vybere na zvýšené dani,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec. Můžete přiblížit potíže, s kterými…
Řadu projektů uskuteční v letošním roce společnost KF Development z holdingu Prosperita. „Po deseti letech přípravných prací jsme těsně před získáním změny územního plánu pro areál bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4,“ říká prezident holdingu Miroslav Kurka. Stavebnictví již několik let padá. Jaký vývoj očekáváte letos? Rok 2013 se nebude moc lišit od loňského roku. Myslet si, že by…
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |