V žebříčku EU patří ČR k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Ve vlastním bytě či domě zde žije 78 % lidí. „To se brzy změní. Komplikovaná situace na rezidenčním trhu povede ke zvýšení podílu nájemního bydlení na úkor vlastnického bydlení – na úroveň, která se přiblíží sousednímu Německu,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Peter Noack, CEO společnosti Zeitgeist Asset Management. Ta se na nájemní bydlení v Německu, Polsku, Maďarsku a ČR specializuje: jen během letoška dodala na pražský trh více než 170 kompletně zrekonstruovaných nájemních bytů.
Jak se liší poměr vlastnického a nájemního bydlení v sousedních zemích od současné situace u nás?
V Polsku a Maďarsku, stejně jako v Česku, lidé historicky preferují bydlet ve vlastním bytě či domě: žije tak přes 83 % Poláků a dokonce více než 85 % Maďarů. V Maďarsku trh vlastnického bydlení dosáhl vrcholu v roce 2012, kdy jeho podíl činil okolo 90 %, ale od té doby trvale klesá. Naopak Němci vnímají nájemní bydlení jako něco zcela přirozeného: v nájmu bydlí každý druhý, a třeba v Berlíně je podíl vlastnického bydlení jen 15 %. Je to způsobeno dlouhou tradicí. V Německu totiž byla během 2. světové války zničena více než polovina obytné plochy. Po válce bylo nutné rostoucímu počtu obyvatel ve městech zajistit nové bydlení – a to bylo především nájemní.
Jak se podle vás bude český trh s bydlením vyvíjet v nejbližších letech?
I když je bydlení ve vlastním v ČR populární a vnímá se u nás i jako potvrzení společenského postavení majitele, řada lidí ze střední třídy už na něj nyní v tuzemských metropolích nedosáhne. Na vině je mnoho faktorů, dnes již notoricky známých: od zvyšování cen bytů přes zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték až po zpomalování růstu mezd. To vše povede k růstu podílu zájemců o bydlení v nájmu, které má také své výhody. Například větší flexibilitu při stěhování i to, že si lidé nemusejí dělat starosti s opravami bytu. Výzkumy ukazují, že mileniálové, kteří by do pěti let měli tvořit převážnou část populace v produktivním věku, raději investují peníze do koníčků a zážitků než cihel. Volba nájemního bydlení na úkor vlastnického navíc může vést k tomu, že se mladí Češi díky menší počáteční investici budou moci dříve osamostatnit od svých rodičů: podle Eurostatu v ČR žije ve společné domácnosti s rodiči 32 % lidí ve věku 25 až 34 let, což nás řadí až na 13. místo v EU.
Myslíte si tedy, že vlastnickému bydlení v ČR je odzvoněno?
To určitě ne. Jeho podíl se ale sníží ve prospěch nájemního, případně družstevního. U větších rezidenčních celků budou pravděpodobně jejich developeři jednotlivé typy bydlení kombinovat, jak je to běžné v zahraničí: z celkem čtyř domů například vyčlení jeden na bydlení v nájmu, zbytek budou byty do vlastnictví. Takový mix totiž s sebou přináší i pestřejší složení obyvatel daného urbanistického celku a zajímavější komunitní život
Co je podle vás největší překážkou nájemního bydlení?
Je to historicky daný postoj Čechů, který je k nájemnímu bydlení rezervovaný, v kombinaci s dříve relativně dobrou dostupností vlastnického bydlení. Důkazem, že ale nájemní bydlení má v ČR světlou budoucnost, je i to, že v poslední době o něm hovoří čím dál více developerů, kteří se dosud orientovali pouze na bydlení vlastnické. V sousedním Německu či Rakousku se na nájemní bydlení soustředí specializované investiční fondy, a je jen otázkou času, kdy přijdou ve větší míře i do Česka. Vstupem velkých investorů do nájemního bydlení (včetně těch institucionálních) začíná tento trh dostávat jasná pravidla a standardy, které lidé očekávají, což ve svém důsledku dělá z tohoto typu bydlení atraktivní a plnohodnotnou alternativu.
Jaké jsou plány vaší společnosti do dalších let?
Naše portfolio plánujeme rozšířit na více než 500 nájemních bytů v různých lokalitách a standardech. Stále vyhledáváme jak již postavené bytové domy, vhodné pro nájemní bydlení, tak i developerské projekty, které bychom realizovali buď sami, nebo ve spolupráci s dalšími developery. Například v polském Gdaňsku jsme se již dohodli s jedním developerem, že pro nás postaví 200 nájemních bytů.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |