úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

„Chytrý“ rozvaděč průlomem v bydlení

Společnosti SUP-TECHNIK a Insight Home vyvinuly nový koncept pro domácí automatizaci, tzv. chytrý rozvaděč.  Jde o typizované domovní a bytové zařízení, které je sériově vyráběné a ovládané z moderní vizualizace.

V současné době jsou realizace chytrého bydlení řešeny individuálně, což je finančně i časově náročné. Přitom zájem o „chytré“ bydlení má stále více lidí. V Evropě je již kolem 40 procent nových nemovitostí na domácí automatizaci připraveno. V České republice se tento počet pohybuje kolem dvou procent, tedy jde o trh s možnosti růstu. Nový produkt je přitom podle tvůrců nejlevnější na trhu v oblasti chytrého bydlení, komplexní a přitom dostatečně modulární tak, aby si klient mohl zvolit jen tu funkcionalitu, kterou využije. 

Úspory za energie

Chytrý rozvaděč má obdobný koncept jako pásová výroba v automobilovém průmyslu.  „Mnoho let společně s firmou Insight Home realizujeme domácí automatizaci a všechnu zkušenost jsme právě vložili do chytrého rozvaděče. Klient si vybere jeden ze tří typizovaných rozvaděčů dle velikosti nemovitosti, přidá moduly funkcí, které chce dále integrovat, a my dodáme stavbě hotový rozvaděč. Ten se pomocí svorek připojí k  systémové elektroinstalaci a rázem se dům nebo byt stane ‚chytrým‘, a přitom v základní verzi představuje navýšení o pouhých 40 000 Kč oproti konvenčnímu rozvaděči,“ líčí produktový manažer společnosti SUP-TECHNIK Libor Ruchař.

Chytrý rozvaděč není přínosem jen pro koncového uživatele, ale i příležitostí pro elektromontážní firmy, které mohou svým zákazníkům nabídnout něco více, než jen konvenční elektroinstalaci. „Pomocí tabletu nebo chytrého telefonu můžete ovládat vytápění, osvětlení nebo zásuvky, stínění a v neposlední řadě zabezpečovací nebo kamerový systém, a to i když nejste doma,“ popisuje předseda představenstva společnosti Insight Home Jan Průcha. „Řízení je postaveno na technologii inHome, která umí řídit i rozsáhlé rezidence,“ dodává.

Nový rozvaděč je navíc dobrou investicí, když díky až 30procentním úsporám za topení je návratnost v řádu několika let. „Na Chytrém rozvaděči oceňujeme jak jeho úspory, tak i to, že je postaven na vysoce kvalitních komponentách, které jsou plně certifikované
a homologované,“ dodává vedoucí Centra energetického poradenství PRE Miloslav Kloz.

Z tabletu i mobilu

Například model UNO je určen pro byty a menší domy o velikostech 60 až 100 čtverečních metrů obytné plochy (3+kk až 4+1). Ovládá 17 světelných okruhů, čtyři elektrické rolety či žaluzie, šest okruhů pro radiátory či podlahové topení. Spíná zásuvkový okruh, zahrnuje odchodové tlačítko, datovou síť Wi-Fi a umožňuje ovládání domu z tabletu, počítače nebo chytrého telefonu.

Spínání světel se přitom provádí běžnými tlačítky – nejsou zapotřebí speciální elektronické vypínače, a to jednoho svítidla z více míst (na chodbách, schodišti, ve větších místnostech. Tlačítko Panika umožňuje funkci rozsvícení všech světel při pocitu ohrožení. Centrální ovládání světel při odchodu z domu vše zhasne a simulace přítomnosti náhodně rozsvěcí světla. Přehled o rozsvícených světlech přes internet dává možnost je vypnout třeba z kanceláře.

Ovládání motorových žaluzií, rolet a markýz je vytahuje a zatahuje zcela nebo na požadovanou úroveň. Každý prvek lze i lokálně ovládat tlačítky na zdi, jakož centrální ovládání řídí všechny rolety z jednoho místa. Spojení s meteostanicí chrání žaluzie před silným větrem, dálkově ovládaná vjezdová brána nebo vrata garáže je otevírají tlačítkem či telefonem. Zásuvkový okruh umožňuje odpojení sporáku při odchodu, a zamezit tak nebezpečí požáru. Vzdálené řízení zásuvky zase pomáhá například během dovolené, kdy lze třeba spustit filtraci v akváriu.

Podlahové topení i radiátory systém nastaví na požadovanou teplotu volbou z dotykového displeje, zahrnuje též automatické snížení teploty při odchodu. Poklesem o 1° C se ušetří přibližně pět procent energie. Vzdálené ovládání mobilním telefonem zvýší teplotu v  domě před návratem třeba z hor. Přehled spotřeby energie lze zobrazit na tabletu či notebooku.

Chytrý rozvaděč DUE se montuje do bytů a středně velkých domů o velikostech 100 až 200 m2 obytné plochy (3+kk až 5+1). Ovládá 27 světelných okruhů, osm elektrických rolet či žaluzií a 12 okruhů pro radiátory či podlahové topení. Spíná tři zásuvkové okruhy. Model TRE je potom určen pro rozlehlé byty a domy 150 až 300 m2 (4+kk až 7+1). Tento typ ovládá 40 světelných okruhů, šest napěťově stmívaných LED pásků, 12 elektrických rolet či žaluzií a 16 okruhů pro topení. Spíná šest zásuvkových okruhů.

Rozšiřující moduly obsahují certifikovaný bezpečnostní systém EZS s připojením až 6 x PIR, osmi okenními a dveřními magnetickými kontakty, kouřového detektoru, vnější sirény, zálohovaným napájením a zabezpečeným ovládáním z chytrých telefonů přes webové rozhraní. Celý objekt hlídá kamerový systém CCTV, který například sledováním online až čtyř analogových kamer zajišťuje zahradu, chodbu i bazén, jež lze pomocí tabletu, počítače nebo chytrého telefonu kontrolovat i na dálku. Digitální kamerový systém umožňuje online sledování až 12 IP kamer.

Manažer poplachových systémů

Společnost Siemens přichází s novým softwarovým nástrojem SPC Manager, který umožňuje správu velkého počtu poplachových systémů založených na zabezpečovacích ústřednách řady SPC. S programem lze realizovat také systémovou kontrolu vstupu, a to u poplachových systémů nasazených v jedné či několika lokalitách. SPC Manager podporuje správu až jednoho tisíce ústředen řady SPC, jež se mohou nacházet kdekoli na světě, a nabízí výkonné funkce – například sledování instalovaných systémů v reálném čase. Obsluha může také jedním povelem měnit uživatelská nastavení mnoha systémů řady SPC současně.

Programový nástroj SPC Manager je vhodný jak pro firmy s jediným sídlem (například menší kanceláře a obchody), tak pro společnosti s mnoha pobočkami, jako jsou obchodní řetězce a banky. Program využívá trvale aktivní komunikační systém s protokolem IP, jenž umožňuje nepřetržité sledování hlavních stavových signálů – tj. „Ústředna zapnuta“, „Ústředna vypnuta“ a „Ústředna částečně zapnuta“. Program kromě toho sleduje události a aktivity, k nimž došlo u každé jednotlivé ústředny a poskytuje jak snadno srozumitelný souhrnný přehled, tak možnost vyvolání detailních informací.

SPC Manager lze snadno přizpůsobit stávajícímu systému SPC ve firmě. Nabízí například funkci správy uživatelů, kteří potřebují mít přístup na několik pracovišť, nebo průvodce pro import dat v dávkách na podporu rychlého přidělování přístupových karet. Pro kontrolu vstupu je k dispozici rozsáhlý kalendář s funkcí vyloučených dnů. Vedle řídicích a monitorovacích funkcí nabízí program SPC Manager také široké možnosti tvorby zpráv. Může třeba kombinovat údaje z několika systémů SPC a vytvářet souhrnné zprávy o vloupáních či pokusech o vstup a o činnosti dveří. Softwarový nástroj SPC Manager lze nainstalovat na jakékoliv standardní PC.

Chytré plynoměry odpojí dlužníka

Společnost Pražská plynárenská zase přišla s tzv. inteligentními plynoměry, které lze dálkově uzavřít a tím odpojit dlužníka od dodávky plynu. Ta přitom nebude obnovena do té doby, než dlužník svou pohledávku vůči společnosti vyrovná, anebo nesjedná řešení celé situace. Další variantou je zařízení, které umožňuje odběr plynu pouze při vložení předplacené karty. V případě vyčerpání kreditu, stejně jako v předcházejícím případě, přeruší plynoměr dodávku plynu, a to až do doby  opětovného „nabití“ karty. Obě zmíněná zařízení postupně společnost instaluje u těch svých zákazníků, kteří opakovaně a dlouhodobě neplní své závazky týkající se úhrady spotřebovaného plynu.

„Chápeme, že se někteří naši zákazníci mohou z různých důvodů dostat do složité situace, která jim zabrání přechodně plnit závazky. Jsme proto připraveni domluvit se s každým na individuálním řešení a být mu nápomocni.  Přerušení dodávky plynu  považujeme až za krajní možnost. Bohužel vyskytují se i lidé, kteří s námi nekomunikují, situaci odmítají řešit a dohodnout se nechtějí. V těchto případech pak nezbývá, než postupovat  razantně,“ vysvětluje mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Pražská plynárenská již v minulosti spustila kampaň, v níž upozornila neplatiče, o jaké výhody, bonusy a slevy přicházejí zákazníci, když dlouhodobě dluží.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce