Současným trendem v oblasti vytápění je návrat ke klasickým tuhým palivům a rostoucí využití biomasy. Kotle na biomasu jsou totiž jednoduché, účinné a ekonomické, přičemž životní prostředí zatěžují jen minimálně.
Tyto kotle se nejčastěji využívají k přímé výrobě tepla, teplé otopné a užitkové vody nebo sušení či chlazení. „Porovnáme-li náklady na vytápění u jednotlivých systémů, jednoznačně vyhrává využívání paliv z biomasy,“ uvádí společnost SEPARA-EKO. Navíc existuje reálný předpoklad, že obliba těchto paliv i nadále poroste, a tím se jejich cena v budoucnu dále sníží. Vytápění objektů pomocí kotlů na biomasu totiž nepodléhá tlaku energetických lobby na neustálé zdražování energií.
Oblíbené je přitom v současnosti tzv. kombinované vytápění s dalšími prvky, jako jsou například solární panely, tepelná čerpadla nebo plynový kotel. Tyto moderní více-zdrojové otopné systémy přináší tepelný komfort do celého objektu.
Interiérový kotel s výměníkem
Novinkou na trhu je interiérový kotel VERNER 13/10.2 s minimální náročností na obsluhu, vyváženým výkonem, moderním designem a optimálními technickými parametry. Nová generace interiérového kotle spojuje přednosti kotlů a krbových kamen.
Nízké provozní náklady a vysokou účinnost 87,4 procenta zajišťuje nová moderní konstrukce spolu se systémem čistého, neboli terciárního spalování. Interiérový kotel o jmenovitém výkonu 13 kW lze regulovat v rozsahu 6,5 – 15 kW. Díky širokému rozsahu výkonu se kotel doporučuje používat jako hlavní zdroj tepla pro trvalý provoz. Kotel je velmi vhodné použít i jako doplňkové topidlo a v kombinaci s vytápěním zemním plynem nebo elektrickou energií ušetřit až 50 procent provozních nákladů na topnou sezónu.
Dlouhý a automaticky řízený „stáložár“ trvající až 12 hodin umožňuje revoluční technologie, která pomocí vestavěné váhy rozpozná množství zbylého paliva v topeništi. Tato technologie řídí potřebný přívod vzduchu k udržení interiérového kotle v optimální teplotě nutné k dlouhému hoření. Interiérový kotel se vyrábí i ve variantě se zadním přikládáním. Kotel tak lze obsluhovat i z jiné místnosti, čímž odpadá nutnost manipulace s palivem a popelem v obytné místnosti. Díky tomu je možné kotel využít i v interiérech s vysokými nároky na čistotu. Kotel je tak vhodný i pro alergiky a osoby jinak citlivé na prach.
Díky objemnému výměníku a dvojitému sklu je kotel vhodný i pro novostavby v nízkoenergetickém standardu. Maximum výkonu se předává do topného systému a interiérový kotel tak nepřetápí místnost, kde je umístěn. Tímto je zajištěno dokonalé a především rovnoměrné vytopení celého objektu.
Elegantní a esteticky vyvážený vzhled, možnost výběru z řady barevných variant a rozměry kotle s velkoplošným sklem, společně se způsobilostí k obezdění, umožňují citlivé začlenění do všech typů interiéru. Pomocí předehřátého vzduchu a velmi čistého spalování lze přitom udržovat sklo čisté.
Pokroková technologie a bezpečnost provozu zahrnují například vestavěnou vychlazovací smyčku, která chrání kotel proti přetopení a další prvky zvyšující komfort obsluhy, jako například automatické čištění výměníku či speciální pohyblivý rošt. Dvojitá stěna mezi výměníkem a spalovací komorou zajišťuje nadstandardní životnost.
Pyrolytický kotel se spalinovým čidlem
Nový pyrolytický kotel PK 20 společnosti Rojek se jmenovitým výkonem 20 kW na ruční přikládání je určen ke spalování palivového kusového dřeva o délce 530 milimetrů, vlhkosti paliva do 20 procent s výhřevností 14 - 18 MJ/kg, anebo hnědého uhlí velikosti „ořech“ 20 až 40 mm, vlhkosti maximálně do 15 procent s výhřevnosti 14 - 20 MJ/kg. Na obě tato paliva je kotel certifikován ve Třídě 3 dle ČSN EN 303 -5.
Kotlové těleso je přitom svařeno z jakostní oceli. Všechny plochy, které jsou ve styku se spalinami, mají tloušťku plechu pět milimetrů. Ostatní plochy jsou o jeden milimetr tenčí. Teplovodní pyrolytický kotel je také konstruován s tzv. dochlazovací smyčkou.
Mezi přednosti těchto pyrolytických kotlů patří jednoduché a rychlé plnění spalovací komory odklopením horních dvířek. Větší objem spalovací komory 130 litrů přináší vysokou účinnost až 90,1 procenta a delší dobu vyhoření spalovací komory až sedm hodin při uvedeném jmenovitém výkonu. Rychlý start kotlů je zajištěn větší plochou kotlového tělesa a výměníku, které jsou rovnoměrně vyplněny vodou o objemu 98 l, což dává předpoklad i vyšší životnosti při použití silnějších plechů kotlového tělesa. Snadné čistění výměníku umožňuje ovládací páka a čistící dvířka přístupná z vnější strany.
Kotle jsou řízeny elektronickou jednotkou, která ovládá odtahový ventilátor, teplotu vody v kotli - spouštění čerpadla a vypnutí ventilátoru, řízení teploty vody, manuální nebo automatický režim s několika variantami, dobu dohoření, ruční provoz při zatápění, regulovatelné otáčky ventilátoru, spalinové čidlo, ochranu kotle a regulátoru, zvukový alarm a volbu jazyků.
Regulátor kromě standardních čidel je vybaven rovněž spalinovým čidlem, jehož regulace spočívá v kontrolování teploty spalin a teploty kotlové vody. Na základě těchto hodnot regulace mění otáčky ventilátoru tak, aby byla udržována zadaná teplota kotlové vody. Algoritmus PID se používá například na řízení procesu teploty, v tomto případě funguje jako velmi přesný termostat.
Používáním tohoto typu regulátoru se spalinovým čidlem se ušetří až 13procent paliva a teplota výstupní vody je stabilní, což má vliv na delší životnost výměníku (kotle). Kontrola teploty spalin na výstupu z kotle zapříčiňuje nízké emise prachu a plynů škodlivých pro životní prostředí. Tepelná energie je plně využita pro ohřev vody v kotli a neuniká do komína.
Automatické řízení pomocí termostatu
Společnost PONAST z Valašského Meziříčí zase přišla na trh s novou generací automatických kotlů na pelety. Řada KP line3 obsahuje nový moderní řídicí systém s intuitivním ovládáním pomocí dotykové obrazovky, ovládání až pěti topných okruhů, TUV, akumulační nádrže či solárního systému prostřednictvím řídicího systému kotle.
Nová konstrukce hořáku zavádí litinovou výměnnou hořákovou plochu, produkt dále zaujme novým designem, zlepšenými izolačními vlastnostmi a vysokou účinností spalování vedoucí k úspoře paliva. Trvalý výkon sahá od 5,0 kW. Plně automatický kotel KP 13 je vybaven automatickým čistěním výměníku spalin a vynášením popela, jeho provoz lze řídit ekvitermně na základě vnější teploty.
Jde o kotel řízený termostaty bez nutnosti trvalé obsluhy, občasná kontrola se týká pouze množství paliva v zásobníku. Kotle jsou určeny pro spalování všech typů dřevních pelet o průměru šest až osm milimetrů. Skládají se z tělesa kotle z ocelového svařence o tloušťce stěny 3 – 6,3 mm, lineárního hořáku vyrobeného ze žáruvzdorné nerezové oceli, keramických dílů, opláštění kotle s tepelnou izolací, elektronické řídicí jednotky a podavačů paliva. Součástí kotle jsou rovněž prvky zajišťující bezpečný provoz zařízení. Výkon lze řídit v rozsahu 30 až 100 procent jmenovitého výkonu, přičemž v celém pásmu kotel dosahuje požadované účinnosti i emisních limitů.
Využití obalových beden
Firma Epimex nedávno zprovoznila v Jihlavě linku složenou ze dvou drtičů Weima a mechanického briketovacího lisu CF Nielsen. Umožňuje tak likvidaci obalových beden a palet z převážně tvrdého exotického dřeva do maximální velikosti zpracovávaného odpadu až tři metry. Jde o šnekový hrubý drtič s uvedenou délkou násypky a druhý drtič ve standardním provedení s patentovaným nožovým válcem délky 1,3 metru („V-rotor“), který již zpracovává hrubě nadrcený materiál přes jemnější síto na štěpku o velikosti vhodné pro briketovací lis.
Stroje jsou propojeny průmyslovými pásovými dopravníky včetně zesíleného magnetického odlučovače umístěného na příčném sběrném pásu, který zaručuje odloučení kovu (hřebíky a spojovací plechy) s účinností přes 98 procent, aby byla zajištěná dlouhá životnost komponentů briketovacího lisu s průměrným hodinovým výkonem přibližně 500 kilogramů kvalitních briket.
Celou linku, včetně navážení materiálu vysokozdvižným vozíkem, obslouží jediný člověk. Zařízení zajišťuje ekologické zpracování dřevěných obalů a zároveň ekonomický přínos prodejem kvalitních briket s vysokou výhřevností.
Petr Bayer
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |